نیروهای افغان مسئول تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری

یکی از مقام‌های افغانستان اعلام کرد، نیروهای افغان مسئول تامین امنیت مراکز انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند؛ اقدامی که همزمان با خروج نیروهای ناتو آزمایش مهمی برای افغانستان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان به خبرنگاران در کابل گفت، برنامه اقدامات و تدابیر امنیتی انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی برای بازبینی به کمیسیون انتخابات افغان فرستاده شده است.

وی بدون اشاره به مکان‌های دقیق رای‌گیری گفت: براساس ارزیابی‌های ما تدابیر امنیتی را می‌توان برای 6431 مرکز انتخاباتی از 6845 مرکز فراهم کرد. این برنامه 96 / 93 درصد از مراکز انتخاباتی کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد. حدود 414 مرکز انتخاباتی تحت پوشش قرار نمی‌گیرند که این تعداد درصد بسیار کمی است و بر روند انتخابات تاثیر نخواهد گذاشت.

نیروهای باقی مانده ناتو در افغانستان قرار است تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج شوند و انتخابات ریاست جمهوری معتبر برای ثابت افغانستان لازم و ضروری است.

بیش از یک هزار پایگاه انتخاباتی در انتخابات سال 2009 میلادی بسته شدند که اکثرا در ولایت‌های جنوبی و شرقی کشور قرار داشتند و این انتخابات با اتهامات تقلب خدشه‌دار شد.

انتخابات پنج آوریل سال جاری میلادی افغانستان نخستین انتقال دموکراتیک قدرت در این کشور است و این انتخابات به عنوان آزمونی برای 12 سال مداخله بین‌المللی پس از سرنگونی طالبان در سال 2001 میلادی محسوب می‌شود.

این مساله همچنین همزمان با خروج کامل نیروهای ناتو آزمونی کلیدی برای حدود 350 هزار نیروی امنیتی افغان محسوب می‌شود که به تازگی مسئولیت کامل برقراری امنیت از سوی نیروهای ناتو به آن‌ها محول شده است.

صدیقی گفت: در حال حاضر بزرگترین تغییر این است که امنیت این انتخابات توسط نیروهای امنیتی افغان تامین خواهد شد.

حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان نمی‌تواند برای سومین بار در این انتخابات شرکت کند و 11 نامزد برای ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

در میان این نامزدها عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه سابق که در انتخابات سال 2009 میلادی با حامد کرزای رقابت کرد، قیوم کرزای، برادر بزرگتر رئیس جمهور و اشرف غنی، وزیر دارایی سابق حضور دارند.

انتهای پیام

کد N54416