تظاهرات "شکست همه‌پرسی خون" در مصر/دعوت علمای الازهر برای شرکت در همه‌پرسی قانون اساسی

مصر

با نزدیک شدن به زمان برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید مصر، جمعی از حامیان اخوان المسلمین با برگزاری تظاهرات‌ مخالفت خود را با برگزاری همه پرسی اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، حامیان اخوان المسلمین مصر روز شنبه و در راستای فعالیت‌های هفته "شکست همه‌پرسی خون" تظاهراتی را در سراسر این کشور برگزار و مخالفت خود را با برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید اعلام کردند.

در این تظاهرات که توسط "ائتلاف حمایت از مشروعیت" و با هدف دعوت به عدم مشارکت در همه پرسی قانون اساسی جدید برگزار شد حاضران بار دیگر "کودتای نظامی" مصر را محکوم کردند.

حامیان اخوان المسلمین در استان‌های الجیزه و الشرقیه با برگزاری تظاهرات و سردادن شعارهایی "کودتای نظامی" مصر و سرکوب مخالفان توسط نیروهای امنیتی را محکوم و اعلام کردند در همه‌پرسی قانون اساسی جدید شرکت نخواهند کرد و آن را قبول ندارند.

در استان اسکندریه مردم با تشکیل زنجیره‌های انسانی آنچه را که از آن به عنوان "قانون خون" و "حکومت نظامی" یاد می‌کردند محکوم کرده و با حمل نمادهای میدان "رابعة العدویة" و تصاویر محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر خواهان بازگشت "مشروعیت" شدند.

همچنین در دانشگاه‌های "عین الشمس" و "الازهر" در قاهره نیز دانشجویان با حمل پلاکاردهایی برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی را محکوم کرده و آزادی دانشجویانی که در جریان اعتراضات دستگیر شده‌اند را خواستار شدند.

از سوی دیگر عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر که در روزهای اخیر شایعات بسیاری در خصوص نامزدی وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر بر سر زبان‌ها است روز شنبه در نشستی با نیروهای مسلح این کشور اعلام کرد: اگر مردم واقعا خواهان این باشند که من در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر شرکت کنم من خود را در این انتخابات نامزد خواهم کرد.

وی همچنین از مردم مصر خواست تا مشارکت گسترده‌ای در همه پرسی قانون اساسی این کشور داشته باشند و با تمام توان در آن شرکت کنند.

در همین راستا علما و اساتید الازهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که در قانون اساسی که در معرض همه پرسی قرار داده خواهد شد در آن هیچ مساله‌ای نیست که با شریعت و قوانین اسلامی مغایرت داشته باشد.

در این بیانیه علمای الازهر از مردم مصر خواستند که در همه‌پرسی قانون اساسی جدید شرکت کنند.

از سوی دیگر یوسف قرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین بار دیگر از مردم مصر خواست که در همه پرسی قانون اساسی شرکت نکنند.

وی گفت: دولتی که این همه پرسی را به اجرا می‌گذارد "غیرقانونی و باطل" است.

قرضاوی که از وی با عنوان پدر معنوی اخوان المسلمین یاد می‌شود تصریح کرد: "مجرمان" با عقوبت الهی مجازات خواهند شد.

همه پرسی قانون اساسی مصر چندی پیش خارج از این کشور و در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های مصر در نقاط مختلف جهان برگزار شد و روزهای 14 و 15 ماه میلادی جاری نیز در داخل مصر به اجرا گذاشته خواهد شد.

این در حالی است که مقامات مصری اعلام کرده‌اند همه‌پرسی قانون اساسی مصر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر منبع خبری گزارش دادند به دنبال برگزاری همه پرسی در مصر در کابینه ریاست جمهوری این کشور نیز تغییراتی ایجاد خواهد شد و حدود هشت تن از وزرا تغییر خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N54294