ترکیه در پی گسترش مبادلات تجاری با سه کشور آسیایی

ترکیه,سه کشور آسیایی

آنکارا - ایرنا - ترکیه با عقد قرارداد تجارت آزاد با کشورهای ژاپن، سنگاپور و مالزی در پی افزایش مبادلات تجاری اش با این سه کشور آسیایی است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در پی سفر ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه به کشورهای ژاپن ، سنگاپور و مالزی ، قرارداد تجارت آزاد بین آنکارا با توکیو ، سنگاپور و کوالالامپور به امضا رسید.

ˈنیهاد زیبکجیˈ وزیر اقتصاد ترکیه با تاکید بر اینکه افزایش حجم تجاری با ژاپن که در حال حاضر سه و نیم میلیارد دلار است به 10 میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: ترکیه قصد دارد حجم مبادلات تجاری اش را با سنگاپور به شش میلیارد دلار و با مالزی به پنج میلیارد دلار افزایش دهد.

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در نخستین سفر خارجی اش در سال 2014 میلادی به سه کشور آسیایی ژاپن ، سنگاپور و مالزی سفر کرد.

وی در این سفر با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، لی هسین لونگ نخست وزیر سنگاپور و نجیب تون عبدالرزاق نخست وزیر مالزی دیدار و گفت وگو کرد.

در سفر اردوغان به ژاپن ، دو کشور تفاهمنامه تاسیس دانشگاه مشترک علوم مهندسی و انرژی هسته ای به امضا رساندند.

تانر یلدیز وزیر انرژی ترکیه در این باره گفت: زمینی به مساحت 120 هزار متر مربع در بخش آسیایی شهر استانبول برای تاسیس این دانشگاه اختصاص یافته است.

وی افزود: هدف این دانشگاه فقط مربوط به مهندسی انرژی هسته ای نیست، بلکه مهندسی الکترونیک، علوم تکنولوژی، مهندسی کامپیوتر، فیزیک کاربردی، مهندسی مکانیک، زیست شناسی مولکولی، شیمی، ریاضی، نجوم و برخی رشته های علوم اجتماعی نیز در برنامه های ترکیه قرار دارند.

وزیر انرژی ترکیه اضافه کرد: هدف ما فقط داشتن انرژی هسته ای برای کمک به امنیت انرژی نیست بلکه در عین حال هدف فرهنگ سازی برای برخورداری از دست آوردها و استفاده از این تکنولوژی است.

نخستین نیروگاه هسته ای ترکیه توسط روسیه در حال ساخت است و ترکیه قرارداد نیروگاه دوم را با ژاپن امضا کرده است.

خاورم ** 230 **1515
کد N54013