قنبری: برخورد حذفی مانع استفاده از توان داخلی برای دستیابی به توسعه است

رهبري,توسعه,حزب مردم‌سالاري

یک عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری گفت: رقابت‌های جناحی اگر از رقابت فکری به رقابت حذفی سوق پیدا کند، آسیب جدی بر توسعه کشور وارد خواهد کرد.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به تاکیدات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای پیشرفت کشور، اظهار کرد: توسعه و پیشرفت هر ملت، یک امر درون‌زا و نشأت گرفته از ویژگی‌های درونی آن کشور است. توسعه توسط یک ملت و برای همان ملت شکل می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: توان داخلی کشور یک واقعیت انکارناپذیر است که در توسعه باید مدنظر قرار بگیرد. صرفاً با کمک گرفتن از خارج از کشور نمی‌توان به توسعه دست یافت. کمک‌های خارجی و بهره‌گیری از دانش خارج از کشور فقط یک کاتالیزور است و مؤلفه اصلی توسعه، بهره‌گیری از توان داخلی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با تاکید بر اینکه "باید مزیت‌های نسبی کشور شناسایی شود و برای استفاده از آنها منابع لازم اختصاص یابد"، تصریح کرد: باید حداکثر استفاده از منابع محدود برای تأمین نیازهای نامحدود کشور را فراهم کنیم.

این عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری همچنین با اشاره به اینکه "نخبگان نقش اساسی در توسعه جوامع دارند"، اظهار کرد: آنها ادبیات توسعه را بهتر درک کرده‌اند و صاحبان فکر،‌ خِرد و برنامه هستند. توسعه هم بدون برنامه امکان ندارد و جامعه‌ای می‌تواند پیشرفت کند که از ظرفیت نخبگان خود استفاده کند.

قنبری با بیان اینکه "در گذشته با نخبگان کشور برخورد سیاسی شده و آنها در عرصه مدیریت اجرایی کشور حذف شده‌اند"، خاطرنشان کرد: اکنون در دولت آقای روحانی این مشکل برطرف شده و وی فراتر از مسائل جناحی به دنبال استفاده از همه ظرفیت‌هاست و از نخبگان جناح‌هایی که گرایشی به دولت ندارند نیز استفاده کرده و نگاه حذفی به آنها نداشته است.

وی در پایان با تاکید بر لزوم استفاده از توان داخلی و نخبگان کشور برای حل مشکلات و دستیابی به پیشرفت، افزود: توسعه ایجاب می‌کند که از همه ظرفیت‌های کشور استفاده شود و نگاه حذفی و برخورد جناحی بخش قابل توجهی از این ظرفیت‌ها را از بین می‌برد؛ بنابراین باید از برخورد جناحی در مسأله توسعه‌یافتگی خودداری کرد.

انتهای پیام

کد N53988