بازتاب های شب هنر - امیدها بیشتر شده است

هنری,همنشینی

تهران - ایرنا - همنشینی جمع هنرمندان با رییس جمهوری، بین حاضران به عنوان شبی متفاوت در سال های گذشته یاد می شود که پس از مدتی طولانی خواسته های خود را از زبان حسن روحانی شنیدند.

رییس جمهوری شامگاه چهارشنبه در دیداری خودمانی، سخنان قابل تاملی درباره هنر و هنرمند بر زبان آورد که با استقبال هنرمندان کشور روبرو شد.

هنر بدون آزادی معنا ندارد، هنرمند نه زینت المجالس است و نه اپوزیسیون و هنرمند انسان اهل فکر، فن و اهل دل است بخشی از سخنان رییس جمهوری در این دیدار است که هنرمندان کشور را به تشویق واداشت.

هنگامی که رییس جمهوری گفت: ˈفضای امنیتی می تواند جوانه هنر را بخشکاندˈ بسیاری از هنرمندان از این سخن استقبال کردند ، جمشید مشایخی بازیگر باسابقه کشور گفت: هنرمند ایرانی نه تنها تهدید نیست بلکه نعمت و برکت است.

در زیر نظرات و دیدگاه های برخی از هنرمندان کشور در باره سخنان رییس جمهوری را مرور می کنیم.**جمشید مشایخی: هنرمند ایرانی نعمت است نه تهدید

بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با تایید سخنان رییس جمهوری درباره لزوم حمایت هنرمندان و حذف نگاه امنیتی از حوزه فرهنگ گفت: هنرمند ایرانی نه تنها تهدید نیست بلکه نعمت و برکت است.

جمشید مشایخی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ادامه داد: تاریخ ثابت کرده هر دولتی که به هنرمندانش اعتماد کند و فضای باز فعالیت را برای آنها فراهم آورد منتفع شده و همچنین توانسته بخشی از خواسته ها و اهدافش را از طریق جامعه هنری در بین جامعه و عموم مردم پیگیری کند.

بازیگر سریال ماندگار هزار دستان گفت: هنرمندان به واسطه ارتباط صمیمی، نزدیک و همچنین تاثیری که بر مردم دارند هر چقدر آزادی عمل بیشتری در چارچوب قوانین داشته باشند می توانند نقش پررنگ تری در ارتقای فرهنگ کشور در داخل و خارج داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد هنرمندان به عنوان بازوهای اجرایی دولت و نهادهای حاکمیتی نقش تعیین کننده ای در اجرای خواسته ها و قوانین مصوب دستگاه های دولتی و حکومتی دارند و خوشحالم که آقای روحانی با اشراف بر این دیدگاه بر حذف نگاه امنیتی از بدنه فرهنگ و هنر تاکید دارند.

** هادی مرزبان: هنرمندان پس از سالها با رییس جمهور درد و دل کردند

کارگردان پیشکسوت تئاتر با اشاره به نشست صمیمی رییس جمهور دولت یازدهم با اهالی فرهنگ گفت: هنرمندان بعد از سال ها درد و دل های خود را بی هیچ واسطه و سانسوری با رییس جمهوری مطرح کردند و من حتی در این میان اشک شوق هنرمندان را دیدم که در چشمان آنها حلقه زده بود.

هادی مرزبان برگزاری نشست صمیمی رییس جمهوری دولت یازدهم با هنرمندان حوزه های مختلف را دلگرمی و پشت گرمی بسیار مهم برای خانواده فرهنگ و هنر کشور دانست و تصریح کرد بازگشت اعتماد به هنرمندان بزرگترین هدیه دکتر روحانی بود.

این کارگردان فصل نخستین دیدار رییس جمهوری دولت یازدهم با خانواده هنر را بسیار گرم و صمیمی و بدون هیچ آلایشی دانست.

وی تاکید کرد این نشست در گام نخست نشان داد دولت اعتماد دارد که تمامی هنرمندان، مدیران عرصه فرهنگ و هنر و دیگر مسئولان دستگاه های دولتی همه به شکل یک صدا با کنار گذاشتن گذشته نه چندان خوشایند و دلنشین در هشت سال گذشته برای خدمت صادقانه زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران حاضر هستند.** عنوان فرهنگی برازنده دولت یازدهم است

رییس هیات مدیره خانه سینما با بیان اینکه رییس جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هنرمندان، صحبت های دلگرم کننده ای داشتند، افزود: عنوان فرهنگی برازنده دولت یازدهم است.

فرهاد توحیدی درمورد دیدار اخیر هنرمندان با روحانی اظهارداشت: دیدار خوبی بود و اگر جمع بندی کنیم در تمام سخنرانی هایی که دوستان انجام دادند خواسته مشترکی دیده می شد که یکی از این خواسته ها سپردن زمام اداره امور در حوزه فرهنگ به دست هنرمندان بود.

وی یادآور شد: نکته دیگر عمل به آزادی های تصریح شده درقانون اساسی، رفع ممیزی های غیر ضروری و ممیزی های سلیقه ای درعرصه های مختلف هنری بود که از کلام نمایندگان به صراحت بیان شد.

رییس هیات مدیره خانه سینما تاکید کرد: بهبود وضعیت معیشتی هنرمندان از دیگر مسائلی بود که همه بر روی آن تاکید داشتند و خواهان بهبود شرایط در این بخش بودند.

توحیدی توضیح داد: دوستان اشاره درستی به افزایش سهم فرهنگ از بودجه عمومی کشور و تقویت این بخش با بالارفتن سهم فرهنگ از بودجه سالانه دولت داشتند.

وی گفت: دکتر حسن روحانی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی بسیار خوب و دلگرم کننده ای با اهالی فرهنگ و هنر داشتند و به همه دغدغه هنرمندان در قالب سخن و نظر به درستی پاسخ داده شد.** هنر پاکدست در سایه دولت امید به ارتقا جامعه کمک می کند

مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه هنر بازتاب دهنده ارزش ها، پاکی و خوبی هاست تاکید کرد: هنر پاکدست در سایه دولت امید، رشد و ارتقاء سطح جامعه را به ارمغان می آورد.

ایرج راد افزود: تمام آنچه در نخستین دیدار رییس جمهوری با هنرمندان در ارتباط با مسائل فرهنگی و هنری از جانب آقای روحانی گفته شد، سال ها جزو خواسته های اصحاب هنر بوده و عمده مطالبات هنرمندان موضوعی خارج از این موارد نبوده است که این همخوانی زاویه دید و گفتار جای سعادت و خوشبختی دارد

وی اظهار کرد: مهم چگونگی اجرایی شدن مواردی است که توسط رییس جمهوری بیان شد در زمینه تحقق این امور نیازمند بررسی موشکافانه، تاکید بر کار پژوهشی و مشخص کردن اهداف و تلاش برای تحقق آن گفته هاست.

راد ادامه داد: در گام نخست باید با دقت در وضعیت خود کمبودها و اشکالات را دریابیم و در ادامه با شناخت مسیر پیوند و تعامل با انجمن های هنری و هنرمندان، راهکارها و امکانات اجرایی برای رفع آن آسیب ها بررسی شود که طبیعتا تحقق این امر نیازمند زمان، خواست و احساس مسئولیت هنرمندان و همچنین نیازمند آگاهی، آشنایی و بهره بردن از متخصصان امور در شاخه های مختلف است.** این اتفاق مدبرانه است

شهرام ناظری موسیقیدان و خواننده نیز گفت: همین حضور رییس جمهوری در جمع هنرمندان امیدبخش است. همین گردهمایی صمیمانه اتفاقی که سالیان سال در کشور نیفتاده بود مدبرانه است.

وی افزود: همین امید همین لبخند، دریچه بزرگی است که سالیان سال به روی مردم این کشور بسته بود.حرکت هوشمند آقای روحانی در انتخاب آقای مرادخانی نیز نوید روزهای روشنی برای موسیقی است.** تاثیر علم و دانش و شخصیت روحانی قرارگرفتم

لوریس چکناواریان موسیقیدان و رهبرارکستر گفت: من بیش از هر چیز تحت تاثیر علم و دانش و شخصیت آقای روحانی قرار گرفتم . احساس مسئولیت عمیق و توجه ایشان نسبت به فرهنگ وهنر بسیار جالب توجه است.

وی افزود: برای من سخنرانی ایشان در حکم یک مونولوگ تئاتر با شکوه بود وهرچه گفتند به قلب مردم نشست وبا تشویق های مکرر آنها همراه بود.

این موسیقیدان گفت: برای شخص من اشاره رییس جمهوری به بازسازی ارکستر سمفونیک بسیار جالب توجه و امیدبخش بود چرا که ارکستر هر کشور ویترین ونماینده فرهنگ و هنر آن مملکت است و توجه ایشان به این نکته مهم برای من بسیار جای خوشوقتی است.** سخنان روحانی دلگرم کننده بود

تهمینه میلانی کارگردان سینما گفت: سخنان آقای روحانی در جمع هنرمندان دلگرم کننده و منطقی بود ولی فکر می کنم جهت تحقق این ایده ها باید حرکت عملی انجام شود.

وی افزود: اراده جمعی دولتمردان و دستگاه های اجرایی بر این باشد که برای هر چه بیشتر عملی شدن آن ایده ها حرکت مثبتی از خودنشان دهند.

وی درعین حال گفت: از رییس جمهور درخواست دارم که مدیران و کارمندان قبلی که با رفتار و عمل اشتباهشان به هنرمندان صدمات روحی و عاطفی زدند مواخذه شوند و پرسشگری ازآنها به رویه ای پسندیده تبدیل و نهادینه شود.** پشت دولت هستیم

پرویز کلانتری نقاش نیز گفت: روحانی با این دیدار لشگر خود را انتخاب کرد و از سخنانش می توان به این نتیجه رسید که یک بار دیگر عهد ومیثاق خود را با جامعه اهل فکر و هنر در میان گذاشته است.

وی افزود: رییس جمهوری در این مراسم مطالبی را عنوان کردکه خوشایند این قبیله است ، اوگفت که هنر ، آزادی می خواهد ونمی تواند امینتی باشد این نکته ها بسیار درست است و طرف مقابلی را که می خواهد به دولت فشار بیاورد متوجه می کند لشگری که پشت سر کابینه ایستاده اهل اندیشه است.

فراهنگ (5) ** 1569**1601**
کد N53922