برگزاری راهپیمایی در اسپانیا در حمایت از زندانیان جدایی‌طلب باسک

بیش از یکصد هزار نفر در شهر بیلبائو در شمال اسپانیا برای حمایت از زندانیان گروه جدایی‌طلب باسک راهپیمایی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این راهپیمایی قرار بود در سکوت برگزار شود و به همین شرط مجوز گرفته بود اما گزارش شده است برخی از شرکت‌کنندگان در آن شعارهایی در حمایت از گروه جدایی‌طلب باسک (اتا) سر دادند.

خانواده قربانیان حملات گروه اتا گفته‌اند که این راهپیمایی، توهین به رنج آنان بوده است. در هفته‌های گذشته دادگاه عالی اسپانیا حکم داد که چندین عضو گروه اتا از زندان آزاد شوند.

گروه جدایی‌طلب باسک(اتا) در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که مبارزه مسلحانه را کنار می‌گذارد. برآورد شده که در جریان عملیات این گروه در چهار دهه گذشته، بیش از ۸۰۰ نفر کشته شده‌اند.

دولت‌های پیاپی اسپانیا هیچ‌گاه حاضر نشده‌اند با این گروه مذاکره کنند.

منابعی در شهر بیلبائو به خبرگزاری افه گفتند که عده‌ای بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار نفر به راهپیمایی روز شنبه پیوستند. این راهپیمایی با شعار حمایت از "حقوق بشر، درک متقابل و صلح" برگزار شد.

پس از آن‌که یک قاضی مانع از انتقال زندانیان گروه اتا به جایی نزدیک‌تر به خانواده‌شان شد، احزاب جدایی‌طلب و ملی‌گرای باسک خواستار برگزاری این راهپیمایی شدند.

به گزارش شبکه بی بی سی،در ماه گذشته میلادی، یک گروه از زندانیان درخواست برای عفو عمومی را پس گرفت. گروه جدایی‌طلب باسک (اتا) بیش از نیم قرن است که برای استقلال منطقه باسک با دولت مرکزی اسپانیا درگیر بوده است.

انتهای پیام

کد N53903