رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

نیازمند تأسیس پژوهشکده‌ مستقل اقتصاد اسلامی هستیم

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه در عرصه پرداختن به اقتصاد اسلامی امروز هم دیر شده و هم دیر نشده است،گفت: در طول این سال‌ها ما غفلت کرده‌ایم ولی می‌توانیم با تشکیل یک پژوهشکده به این مهم پرداخته و صاحبنظرانی را در عرصه تولید این علم و اشاعه نظام‌واره آن تربیت کنیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد در آیین اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان که عصر امروز شنبه در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: نکته تلاقی جریان دینی و سکولاریسم در کشور ما در مقام نظر و کوشش‌های علمی مباحثی چون سیاست، مدیریت یا جامعه‌شناسی نبود بلکه مسائل اقتصادی بود.

وی افزود: این تلاقی به آن جهت بود که ایران در معرض جریان مارکسیسم به دلیل مجاورت با کشور شوروی سابق قرار داشت و دارای منزلت خاص فرهنگی بود که ایران در میان کشورهای اسلامی و منطقه به خود اختصاص داده بود و جریان مارکسیسم می‌توانست بر این اساس بر ایران تاثیر بسیاری بگذارد و در نتیجه ایران به بلوک شرق ملحق شود و بدین ترتیب تمام خاورمیانه توسط مارکسیست فتح می‌شد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: بنا بر دلایلی که گفته شد، سرمایه‌گذاری بسیار گسترده‌ای به جهت ترویج مارکسیسم در ایران صورت گرفت و در همین جهت علما در نظام اسلامی با ورود به حوزه علوم انسانی به فعالیت در حوزه آموزش علم اقتصاد پرداختند.

رشاد اظهار کرد: البته مقدار مطالبی که در این زمینه توسط علمای حوزوی نوشته شد هرچند کارگر نبود ولی تاثیرگذار بود و توانست رویکرد اخلاق و اخلاق اقتصادی را با رویکرد اقتصادی تفکیک کند و از جمله کسانی که در این زمینه فعالیت کردند، شهید صدر بود که به این تفاوت‌ها توجه کرد و در این زمینه دیگران نیز از وی تبعیت کردند.

وی با اشاره به برخی از حساسیت‌ها از منظر سیاسی در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران گفت: در آن زمان در حوزه سیاست بسیار می‌شد فعالیت کرد و نوشت و این به دلیل حساسیت رژیم بود و در حوزه مدیریت و اخلاق مرتبط با آن در اسلام نیز گاهی مطالبی نوشته می‌شد و به همین دلیل‌ها بود که طلاب روشنفکر به سراغ اقتصاد رفتند و از آن استقبال کردند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بیشتر فعالیت علما در حوزه سیاست بود،افزود: ولی باز مسائل اقتصادی و معیشت در درجه اول اهمیت قرار داشت و برخی از علما کارهایی را در این زمینه انجام دادند ولی همچنان تاکنون ما در این عرصه اندرخم یک کوچه‌ایم و نمی‌توانیم اقتصاد را اسلامی را تعریف کنیم.

رشاد اظهار کرد: ما در تعریف اقتصاد اسلامی می‌گوییم اقتصادی که نه امپریالیستی و کمونیستی است و در این زمینه تعریفی ایجابی نداریم و این بسیار مایوس کننده است.

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته نظام در عرصه تعریف و بنیان‌گذاشتن علم اقتصاد اسلامی سرمایه‌گذاری نکرده، در حالی که می‌توان با تشکیل پژوهشکده اقتصادی مستقل، نظام اقتصادی اسلامی را به همراه الگوهای اجرایی آن به صورت نظام‌واره به جامعه ارائه داد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه چیزی که امروز به عنوان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح می‌شود، حوزه وسیعی است که حوزه اقتصادی را نیز شامل می‌شود، افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری، ما پس از انقلاب به صورت 7، 8 در بعضی مواقع رفتار کرده‌ایم که از آن جمله می‌توان به مباحث مرتبط با اقتصاد اسلامی اشاره کرد.

رشاد گفت:در گذشته در حوزه اقتصاد مرتبط با حوزه خانواده، واژه «تبدیل منزل» را مطرح می‌کردند و از سیاست نیز به عنوان «تدبیر مدرن» یاد می‌شد و برهمین اساس آنگونه فعالیت نداشتیم که بگوییم در عرصه اقتصاد اسلامی به تولید نظریه پرداخته‌ایم و باید گفت امروز هم دیر شده و هم دیر نشده است.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم با گردآوری مجموعه‌ای از اقتصاددانان دردمند و صاحب‌فکر سرمایه‌گذاری کنیم تا اگر در 35 سال گذشته نتوانستیم در عرصه تولید اقتصاد اسلامی فعالیتی کنیم، حداقل کاری کنیم تا 10 سال دیگر چنین اتفاقی بیفتد و بتوانیم از این طریق چند اقتصاددان تا معضلات اقتصادی را حل کنند.

رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه اسلام هم احکام ایجابی و هم احکام تاسیسی دارد، اظهار کرد: تا کی می‌خواهیم که به احکام ثانوی و حکومتی بسنده کنیم.

وی افزود: آیا درست است که پس از 35 سال مراجع عظام تقلید ما فتوا دهند که سیستم بانکی ما اشکال دارد، یا اینکه مایی که ادعا می‌کنیم ام‌القرای کشورهای اسلامی هستیم و بر تفکرات جهانی تاثیر گذاشته‌ایم، یک مرجع بگوید که سیستم بانکی ما ربوی است که در این زمینه باید گفت یا باید بتوانیم به این مرجع بگوییم اینگونه نیست و سوءتفاهم شده که براساس آن ایشان چنین فتوایی داده‌اند یا باید عید را رفع کنیم.

رشاد اظهار کرد: برای نظام قدرتمند و جامعه پیشرفته ما عیب بزرگی است که مراجع تقلید از برخی از موارد مدیریتی ما ناراضی باشند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در برخی از مواقع تاریخی، ائمه ما برای حل مشکلات جامعه گاهی تصمیمات شگفتی گرفتند که از آن جمله می‌توان به بخشیدن خمس در برخی مواقع تاریخی اشاره کرد.

وی گفت: حال به رغم تمامی گله‌هایی که کرده‌اند، به لطف خدا بسیار در عرصه فعالیت پیرامون اقتصاد اسلامی پیشرفت رفته‌ایم و حرکت ما در این عرصه جهشی بوده است.

رشاد ادامه داد: اگر وضع کنونی خود را با نیم قرن پیش مقایسه کنیم، متاسفانه با وجود آنکه در پیش از انقلاب در کل حوزه قم یک اقتصاددان نداشتیم ولی در حال حاضر برخی از علما و حتی مراجع تقلید ما در این زمینه فعال شده و نسبت به آشنایی هرچه بیشتر با اقتصاد اسلامی تلاش می‌کنند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به برخی از فعالیت‌های علمی در حال انجام در این پژوهشگاه گفت: یکی از مواردی که ما در عرصه فعالیت‌های خود نسبت به آن جدیت داریم این است که هر عضو از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی باید یک «حوزه تبحث» داشته باشد تا بتواند در طول سالیان بسیار برخلاف تخصص که حوزه وسیعی را شامل می‌شود، در یک حوزه تبحث مهارت پیدا کند.

وی ادامه داد: برهمین اساس در حال حاضر تعداد قابل توجهی از اعضای هیات علمی ما در کشور و برخی حوزه‌ها در میان برخی از دانشمندان خارج کشور نیز حرف‌هایی برای گفتن دارند. بعضا نفر اول‌اند که از این جمله می‌توان به حوزه‌هایی چون پول و بانکداری اشاره کرد که جناب آقای موسویان نیز در این پژوهشگاه در همین عرصه فعالیت می‌کردند.

رشاد افزود: در وجود آقای موسویان، جوهر طلب علم وجود دارد و باید بدانیم ما که هیچ اتفاقی در جهان رخ نمی‌دهد مگر آن که جوهر عاشقانه داشته باشد و اگر آدمی چنین جوهری نداشته باشد، کارش در هیچ عرصه‌ای پیش نمی‌رود.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تقدیر از قرار دادن جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی گفت: اهدای این جایزه یکی از مواردی است که می‌توان از طریق آن اصحاب فرهنگ را نواخت.

وی گفت: به همراه آقای موسویان،جناب آقای اعرافی نیز در کشور ما جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی را کسب کردند که به دلیل انجام عمل جراحی چشم، توسط جناب آقای اعرافی و اینکه ایشان در حال حاضر دوران نقاهت را می‌گذرانند در این مراسم نتوانستیم از ایشان تقدیر کنیم.

انتهای پیام

کد N53664