تاکید کرزای بر توقف عملیات نظامیان علیه منازل افغانی ها/ شکست مذاکرات صلح دولت و طالبان

آسیا اقیانوسیه

تاکید کرزای بر توقف سریع عملیات نظامیان علیه منازل افغانی ها، شکست مذاکرات محرمانه صلح نمایندگان دولت و طالبان و منع فعالیت یک شرکت انگلیسی در کابل از جمله خبرهای مرتبط با افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، راشاتودی با اشاره به مذاکرات محرمانه نمایندگان دولت افغانستان و طالبان برای برقراری صلح در منطقه گزارش داد که هنوز توافقی میان طرفین این توافق حاصل نشده است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی با اشاره به بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت کشور افغانستان مبنی بر منع فعالیت یک شرکت انگلیسی در کابل نوشت: یک تبعه انگلیسی به نام فیارد صاحب این شرکت امنیتی خصوصی بوده و 129 قبضه اسلحه و 148 بیسیم نیز از این کمپانی کشف شده است، این درحالیست که هدف از تاسیس این شرکت ها تامین امنیت شاهراه‎ های افغانستان، دفاتر خارجی و سفارت خانه‎ ها بوده اما در سالهای اخیر گزارشهایی منتشر شده که نشان می دهد این شرکت ها به نا امنی‌ ها در افغانستان دامن زده اند.

خبر دیگر اینکه حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان ضمن محکوم کردن کشته شدن کودک 4 ساله در حمله هوایی آمریکا به استان هلمند خواستار توقف سریع عملیات نظامیان خارجی علیه منازل افغانی شد.

این رویداد همزمان با امتناع کرزای از امضای پیمان امنیتی با آمریکا صورت می گیرد زیرا رئیس جمهوری افغانستان پیش شرط امضای این توافقنامه را توقف عملیات نظامی در مناطق مسکونی خوانده است.

به نوشته رویترز، این درحالیست که واشنگتن حضور نیروهای آمریکایی برای آموزش نیروهای افغانی پس از سال 2014 را منوط به انعقاد توافقنامه امنیتی دوجانبه تنها در چند هفته آتی نه چند ماه خوانده است.

در همین حال جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن از خروج کامل نظامیان از افغانستان در سال 2014 در صورت امضا نشدن توافقنامه امنیتی دوجانبه خبر داده که از این پس مسئولیت برقراری امنیت و ثبات در منطقه به طور کامل به نیروهای افغانی واگذار می شود.

کرزای پیش شرط امضای پیمان راهبردی با واشنگتن را پایان حملات به منازل مسکونی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، ایجاد صلح و ثباتی پایدار در افغانستان و سپردن زندانیان گوانتانامو به دولت عنوان کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز چنین اقدام آمریکا را در تضاد با تعهدات قبلی این کشور و با هدف تحت فشار قرار دادن کابل برای امضای پیمان راهبردی با واشنگتن عنوان کرده است که در صورت امضای آن نیروهای آمریکایی می توانند حتی پس از سال آتی در این کشور باقی بمانند.

شینهوا نیز از کشته شدن سه عامل انتحاری در ولایت هلمند افغانستان و یک پلیس در شهر لشکر گاه این استان خبر داد.

بر این اساس عاملان انتحاری در پی حمله به یک پاسگاه پلیس در شهر لشکرگاه بودند که با نیروهای امنیتی درگیر شده و کشته شدند. در این حمله همچنین یک پلیس کشته و 3 غیر نظامی زخمی شدند.