تظاهرات آمریکایی‌ها در دوازدهمین سالگرد تاسیس گوآنتانامو

سیاسی

مردم آمریکا امروز (شنبه) در دوازدهمین سالگرد تاسیس زندان گوآنتانامو در کوبا دست به تظاهرات زده و خواستار تعطیلی این زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، 12 سال از تاسیس زندان گوآنتانامو در 11 ژانویه 2002 میلادی در خلیج گوآنتانامو واقع در جنوب شرقی جزیره کوبا می‌گذرد. این زندان به دستور جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا با هدف انتقال و بازداشت مظنونان تروریستی که توسط دولت آمریکا دستگیر شد‌ه‌اند، تاسیس شد.

از 79 زندانی که در این زندان هستند، تنها هفت تن مجرم شناخته شده و حبس شدند. بنا بر نوشته روزنامه گاردین، این افراد که به اتهام ارتکاب جنایات جنگی محکوم شده‌اند، خوش‌شانس بودند چرا که این فرصت را یافتند تا از گوآنتانامو خارج شوند. اگرچه بسیاری از زندانیان که همچنان در گوآنتانامو به سر می‌برند، بدون اتهامی مجبورند مابقی عمر خود را در این زندان مخوف سپری کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال 2008 میلادی متعهد شد تا این زندان را تعطیل کند و اذعان داشت که این بازداشتگاه سمبلی از نقض حقوق بشر در دولت واشنگتن محسوب می‌شود.

امروز 12 سال پس از گشایش این زندان و پنج سال از تعهد اوباما در تعطیلی این بازداشتگاه آمریکایی‌ها در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند و خواستار تعطیلی این زندان شدند.

معترضان در مقابل کاخ سفید در واشنگتن دست به تظاهرات زده و تعدادی دیگر نیز در شهرهایی چون میامی، سانتامونیکا و شیکاگو تظاهرات به راه انداختند.

اوایل فوریه سال گذشته میلادی زندانیان گوآنتانامو علیه شرایط بد و بازداشت‌های نامحدود بدون محاکمه دست به اعتصاب غذا زدند. این اعتصاب غذا در ژوئیه سال گذشته میلادی به نهایت خود رسید و 130 تن از این زندانیان در این اعتصاب غذا حضور یافتند.

انتهای پیام

کد N53162