نشریه آلمانی:برگزاری هر نشستی درمورد سوریه بدون ایران قابل تصور نیست

خارجی ایران سوریه,کنفرانس ژنو 2 روسیه آمریکا,نویس دویچلند

برلین - ایرنا - یک نشریه آلمانی در نوشتاری با اشاره به برگزاری نشست بین المللی سوریه طی روزهای آینده و انتشار اخباری مبنی بر دعوت نشدن ایران برای حضور در این نشست، نوشت: برگزاری نشستی با موضوع سوریه بدون حضور ایران به عنوان کشور تاثیرگذار در منطقه به هیچ عنوان قابل تصور نیست.

به گزارش ایرنا، روزنامه نویس دویچلند در مطلب خود در این باره که با عنوان ˈترس قدیمی از تهرانˈ منتشر شده، با تاکید بر ضرورت حضور ایران در نشست هایی مربوط به سوریه از جمله نشست معروف به ژنو 2، نوشت: به نظر می رسد اینکه از ایران برای حضور در این نشست مهم دعوت نشده به خاطر مخالفت آمریکا بوده است و این نشان می دهد که واشنگتن بدلیل یک ترس قدیمی از تهران هنوز آمادگی این را ندارد که یک رابطه محتوایی با این کشور در موضوعات مهم بین المللی برقرار کند.

این مطلب می افزاید: این قابل درک است که آمریکایی ها دست به چنین مخالفتی بزنند و حاضر به مشارکت ایران در نشست سوریه نباشند اما به هیچ عنوان قابل قبول نیست که ایران به عنوان کشور مهم و تاثیرگذار منطقه در جلسه ای مهم که قرار است درمورد سرنوشت سوریه بحث و تبادل نظر شده و برای یافتن راه حل بحران این کشور تصمیم گیری شود، حضور نداشته باشد.

در ادامه مطلب نویس دویچلند آمده است: هیچکس نگفته که کنفرانس ژنو 2 برای رسیدگی به موضوع سوریه و تلاش برای حل بحران این کشور فقط باید با حضور یک سری از دوستان انجام شود بلکه این نشست بین المللی برای پایان دادن به یک بحران بزرگ منطقه ای و حتی جهانی برگزار می شود که البته می بایست خیلی وقت پیش با حضور همه کشورهای تاثیرگذار برگزار می شد زیرا نیاز مبرمی به حل این بحران بزرگ وجود دارد.

به نوشته این نشریه آلمانی، دعوت شدگان به این نشست بین المللی به خاطر اینکه همه باهم خوب و صمیمی هستند دعوت نشده اند بلکه حضور آنها باید به این خاطر باشد که ما با دو گروه مخالف مواجه هستیم که نزدیک به سه سال است درگیر یک جنگ داخلی بی رحمانه با یکدیگر هستند و باید نظرات طرفداران هر دو گروه شنیده شده و به یک راه حل اساسی برای حل اختلاف برسیم.

دویچلند در ادامه می افزاید: این بسیار غیرمنطقی است که بخواهیم تهران را در بحث ها و تصمیم گیری ها درمورد سوریه نادیده بگیریم بویژه اینکه آمریکایی ها همیشه مدعی بوده اند تهران به صورت وسیعی در اوضاع سوریه مداخله می کند پس باید در این نشست حضور داشته باشند.

این مطلب می افزاید: جدا از اینکه این ادعای آمریکایی ها صحت داشته باشد یا نه، اگر حرف ما این است که ایران کشوری تاثیرگذار در بحران سوریه است پس حتما باید در نشست بین المللی سوریه حضور داشته باشد نه اینکه از جمع دعوت شدگان کنار گذاشته شود.

نشست بین المللی درمورد بحران سوریه قرار است در تاریخ 22 ژانویه با حضور سران و مقام های برخی از کشورهای جهان از جمله همسایگان سوریه و همچنین نهادهای بین المللی در شهر مونتروی سوئیس برگزار شود.

مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2 این روزها به مهمترین مساله مورد اختلاف روسیه و آمریکا تبدیل شده و در حالی که مسکو بر مشارکت ایران به عنوان بازیگر مهم منطقه ای در ژنو 2 اصرار دارد، واشنگتن مخالف حضور کشورمان در این کنفرانس است.

در همین رابطه ˈگنادی گاتیلوفˈ معاون وزیر امورخارجه روسیه، روز شنبه گفت: تصمیم گیری درباره مشارکت ایران در نشست ژنو 2 به دیدار سرگئی لاوروف و جان کری وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا در حاشیه نشست روز یکشنبه گروه موسوم به دوستان سوریه در پاریس موکول شده است.

اروپام** 2051** 1701** 1337
کد N53052