دبیر علمی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران خواستار شد؛توجه مسئولان به تاریخ ایران

دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران از شانزده تا هجدهم بهمن ماه در جیرفت کرمان از سوی انجمن ایرانی تاریخ برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر ولی دبیر علمی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران در نشستی خبری با اعلام این خبر، گفت: این همایش در پنج محور اصلی با محوریت مطالعات میان رشته‌ای برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که در حقیقت پنج پنل با نشست جداگانه در این کنگره تعریف شده است، افزود: از جمله محورهای این کنگره آموزش تاریخ در کشور چه در سطح دانشگاهی و چه قبل از دانشگاه، پژوهش‌های تاریخی در کشور، مطالعات میان رشته‌ای در ارتباط با تاریخ و همچنین نشست جیرفت‌شناسی و کرمان‌شناسی خواهد بود.

دبیر علمی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران با بیان این‌که در این نشست سه روزه در کنار برگزاری این نشست‌ها، شرکت‌کنندگان در این کنگره از مراکز تاریخی و موزه‌های موجود در جیرفت بازدید خواهند کرد، گفت: اولین کنگره تاریخ‌دانان ایران در شهریور ماه سال گذشته در همدان برگزار شد و بعد از برگزاری این کنگره دانشگاه‌های مختلف برای برگزاری دوره بعد کنگره تقاضای خود را مطرح کردند و در نهایت بعد از بررسی‌ها و پیگیری‌هایی که انجام شد و همچنین اصرار تاریخ‌دانان جیرفتی از میان تقاضا‌های صورت گرفته جیرفت به عنوان میزبان بعدی کنگره انتخاب شد و بنابراین کنگره در بهمن ماه سال جاری در این شهر برگزار خواهد شد.

وی با بیان این‌که ما درصددیم که این کنگره را در شهرهای کوچک برگزار کنیم تا شور و شوقی در بین جوانان برای شناخت بیشتر تاریخ منطقه خود ایجاد شود، در مورد اهداف برگزاری این کنگره، گفت: ایران یکی از تاریخی‌ترین کشورهای دنیاست و در واقع یکی از اهداف ما برای برگزاری این کنگره شناساندن این پیشینه تاریخی به جوانان است تا این فاصله‌ای که بین جوانان و این پیشینه تاریخی ایجاد شده تا حدودی برطرف شود.

دبیر علمی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران با اشاره به لزوم اهمیت دادن به تاریخ کشور و جدی گرفتن این موضوع از سوی مسئولان کشور، گفت: می‌بینیم کشورهایی که تاریخ چندانی ندارند به پیشینه خود و تاریخ‌شان اهمیت می‌دهند ولی متاسفانه این موضوع در کشور ما دیده نمی‌شود.

ولی با تاکید بر این‌که اهدافی که برای برگزاری این کنگره دنبال می‌شود چند منظوره است، به اهداف علمی، صنفی، ملی و اجتماعی این کنگره اشاره کرد و گفت: این‌که جوانان ما از ریشه و پیشینه خود فاصله گرفته‌اند خطر بزرگی است که باید مسئولان توجه کنند.

وی با درخواست از مسئولان کشور برای برنامه‌ریزی جهت این موضوع و حمایت از برگزاری چنین کنگره‌ها و همایش‌هایی، گفت: من از مسئولان شهرستان جیرفت و استادان این شهرستان برای پیگیری برگزاری این کنفرانس تشکر و قدردانی می‌کنم.

دبیر علمی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران همچنین در مورد انجمن ایرانی تاریخ گفت: این انجمن، انجمنی نوپاست که از سال 87 به همت تعدادی از استادان رشته تاریخ و پیشکسوتان این رشته شکل گرفت و تاکنون توانسته چندین مجله منتشر کند و بیش از 30 همایش در سطح ملی و بین‌المللی برگزار کند.

وی همچنین اضافه کرد: این انجمن کارگاه‌های آموزشی نیز برای دانشجویان تاریخ داشته و در حال حرکت به سمت چاپ کتاب و نشر آثار فاخر تاریخی است.

ولی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگاران با انتقاد از عدم توجه مسئولان کلان کشور به موضوع تاریخ، گفت: هشتاد سال قبل آتاترک همه اموال خود را وقف انجمن علمی تاریخ کشور ترکیه کرد به نحوی که اکنون این انجمن یکی از سهامداران اصلی یکی از بانک‌های ترکیه است و سالانه همایش‌ها و کنفرانس‌های بزرگی را برگزار می‌کند و با قدرت مالی که دارا می‌باشد درصدد هویت‌سازی برای خودشان است در حالیکه در کشور ما علیرغم وجود پیشینه تاریخی عظیم به مقوله تاریخ توجه چندانی نمی‌شود.

در ادامه این نشست دکتر داریوش رحمانیان رییس هیات مدیره انجمن علمی تاریخ با بیان این‌که این انجمن در طول دوران کوتاه فعالیت خود کارهای درخشانی را در زمینه تاریخ انجام داده و به سرعت توانسته به یکی از پویاترین و موثرترین انجمن‌های علمی کشور تبدیل شود، تصریح کرد: در حال حاضر انجمن مجله‌ای به نام مطالعات تاریخ فرهنگی منتشر می‌کند که تاکنون پانزده شماره آن منتشر شده و شماره 16 و 17 آن نیز به زودی منتشر خواهد شد.

وی همچنین با بیان این‌که این انجمن مجله‌ای نیز با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی منتشر می‌کند، گفت: در آینده نزدیک مجله مطالعات تاریخ دریایی از سوی انجمن منتشر خواهد شد که در نوع خود کار تازه و نویی است و به صورت تخصصی به تاریخ دریایی با رویکردهای میان رشته‌ای و چند رشته‌ای خواهد پرداخت.

این استاد تاریخ دانشگاه تهران با اشاره به برگزاری چندین کارگاه آموزشی در ارتباط با تاریخ از سوی این انجمن، گفت: طی سال آینده حدود پانزده کارگاه آموزشی در ارتباط با تاریخ با حضور اساتید تاریخ و برخی دیگر از استادان رشته‌های مرتبط از سوی انجمن برگزار خواهد شد.

رحمانیان همچنین خبر از برگزاری دومین همایش از سلسله همایش‌های تاریخ تمدن و فرهنگی ایران در دوران سلجوقیان در اسفند ماه سال جاری از سوی این انجمن داد و گفت: در خرداد ماه سال آینده نیز همایش مهم ایران و چین و مناسبات تمدنی و فرهنگی بین دو کشور برگزار خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به جزئیات برگزاری دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران در جیرفت کرمان، اضافه کرد: در این کنگره که استادان تاریخ از شهرها و شهرستان‌های مختلف ایران و همچنین دانشجویان این رشته حضور پیدا خواهند کرد یک گفت‌وگوی جامع، موثر و پرباری در ارتباط با مسائل صنفی، رشته‌ای و مشکلات مربوط به پژوهش تاریخی و همچنین جایگاه تاریخ در سیاستگذاری خرد و کلان کشور صورت خواهد گرفت.

رییس هیات مدیره انجمن علمی تاریخ با اشاره به پیشینه تاریخی ایران و دست‌اندازی برخی از کشورها به این پیشینه تاریخی، گفت: متاسفانه بسیاری از میراث‌های تاریخی ما دستبرد تاریخی قرار گرفته و باید مسئولان کشور ما به این موضوعات توجه بیشتری کنند.

رحمانیان با بیان این‌که یکی از رسالت‌های انجمن ایرانی تاریخ، پاسداری از نام مقدس ایران و تاریخ پرافتخار آن است که اکنون با چالش‌هایی مواجه شده است، افزود: متاسفانه از سوی متولیان و سیاستگذاران بلندمرتبه کشور شاهد یک بی‌توجهی مفرط نسبت به مقوله تاریخ هستیم و این ناراحت‌کننده است.

وی با بیان این‌که انجمن ایرانی تاریخ به عنوان یک NGO و یک نهاد غیردولتی که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کند، تمام تلاش خود را در راستای توجه به پیشینه ایرانیان و هویت تاریخی ایرانیان و حفظ آن و انجام کارهای علمی، روش‌مند و تخصصی قرار داده است، گفت: این عدم بی‌توجهی و بی‌مهری از سوی مسئولان کشور به موضوع تاریخ یک درد است که باید بیان شود و از سوی رسانه‌ها به این موضوع پرداخته شود.

در این نشست خبری دکتر الهام ملک‌زاده دبیر اجرایی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران با بیان این‌که از 70 چکیده مقاله‌ای که به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده 45 مورد آن مورد تایید قرار گرفته است، گفت: تعداد مهمانان شرکت‌کننده در این همایش در حال حاضر 250 نفر هستند که البته ما پیش‌بینی می‌کنیم این رقم با توجه به استقبالی که صورت می‌گیرد به 300 نفر افزایش پیدا کند.

وی با تشکر از همکاری مسئولان محلی جیرفت جهت برگزاری این کنگره، تصریح کرد: در دل این کنگره یک کنگره دانشجویی با حضور دانشجویان تاریخ برگزار خواهیم کرد.

دبیر اجرایی دومین کنگره تاریخ‌دانان ایران همچنین خبر از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و معرفی آثار تاریخی جیرفت در حاشیه این کنگره داد.

انتهای پیام

کد N52913