وزیر کشور سابق اوکراین در جریان اعتراضات مجروح شد

وزیر کشور سابق اوکراین و رهبر فعلی گروه موسوم به "جمهوری سوم اوکراین" اوایل امروز (شنبه) در جریان درگیری با نیروهای پلیس ضد شورش این کشور در محله "سویاتوشینو" شهر کی‌یف به شدت مجروح شد و اکنون در کلینیکی در این شهر تحت مراقبت های ویژه قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه "جمهوری سوم اوکراین" در بیانیه ای گفت: "یوری لوتسنکو" وزیر کشور سابق اوکراین و رهبر فعلی گروه به یک کلینیک شهر کی‌یف منتقل شده است.

براساس گزارشهای اولیه و معاینات پزشکان، لوتسنکو دچار ضربه به سر و صدمه شدید شده اما اکنون هوشیار است و تحت مراقبتهای ویژه قرار دارد.

همسر لوتسنکو مدعی شد، وی در حالی که تلاش داشته از درگیری میان نیروهای امنیتی و فعالان معترض در در شهر کی‌یف جلوگیری کند مجروح شده است. ظاهرا این فعالان جلوی اتوبوسهای حامل نیروهای ضد شورش پلیس را در خیابان پیروزی شهر کی‌یف گرفته بودند.

اواخر روز جمعه تظاهرکنندگان ملی‌گرای اوکراینی در نزدیکی دادگاهی در شهر کی‌یف که چند ساعت قبل از آن سه معترض را به اتهام تلاش برای منفجر کردن یک مجسمه لنین در نزدیکی فرودگاه اصلی این شهر در سال 2011 به شش سال زندان محکوم کرده بود دست به اعتراض زدند.

هنگامی که سه معترض محکوم شده در حال خارج شدن از دادگاه برای انتقال به زندان بودند، نیروهای ضد شورش پلیس اوکراین پس از آن که معترضان جلوی خودروهای ون پلیس گرفته و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند با آنها برخورد کردند.

لوتسنکو یکی از اعضای بلندپایه دولت یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین و از همپیمانان وی است. وی که 49 سال سن دارد در اواخر سال 2010 محکوم به زندان شد اما ویکتور یانوکوویچ نخست وزیر فعلی اوکراین تحت فشار های اتحادیه اروپا وی را در آوریل 2013 عفو کرد.

انتهای پیام

کد N52800