هیات عالی قضایی ترکیه پرونده ارگنکون را بازبینی می‌کند

هیات عالی قضایی ترکیه حکم دادگاه استانبول درباره پرونده مربوط به توطئه کودتای موسوم به "ارگنکون" را مورد بررسی مجدد قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، این هیات دادگاه روند رسیدگی به پرونده ارگنکون را که یکی از پرونده‌های حقوقی مهم در تاریخ معاصر ترکیه محسوب می‌شود، مورد بررسی قرار می‌دهد، پرونده‌ای که باعث حکم حبس ابد تعداد زیادی از افرادی شد که به تلاش برای سرنگونی دولت آنکارا متهم شده‌اند.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که دادخواستی از سوی وکیل ایلکر باشبوغ، رئیس ستاد کل ارتش ترکیه که مظنون اصلی در این پرونده محسوب می‌شود، ارایه شد.

اخیرا مناظرات و مناقشاتی درباره محاکمه مجدد افراد دخیل و مظنون در پرونده‌های توطئه‌ کودتای ارگنکون و بالیوز (پتک) در تبلیغات سیاسی ترکیه مطرح شده است به طوری یکی از مشاوران رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد یک "دولت موازی" در داخل ترکیه وجود دارد و به توطئه‌ چینی علیه ارتش کشور می‌پردازد.

در دهم ژانویه 2014 میلادی، اردوغان به خبرنگاران گفت: افرادی هستند که به صورت ناعادلانه در ارتباط با پرونده ارگنکون در حبس به سر می‌برند.

انتهای پیام

کد N52302