بان کی مون: زمان امحای تسلیحات شیمیایی سوریه محدود است/راه حل نظامی منتفی است

جنگ,سوريه

دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه زمان تعیین شده برای نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه محدود است از همه طرف‌های درگیر در سوریه خواست تا برای رسیدن به یک راهکار سیاسی در حل بحران سوریه تلاش کنند.

دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه زمان تعیین شده برای نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه محدود است از همه طرف‌های درگیر در سوریه خواست تا برای رسیدن به یک راهکار سیاسی در حل بحران سوریه تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به عملیات نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه اعلام کرد: با توجه به جنگ‌های داخلی در سوریه، محدوده زمانی تعیین شده برای نابودی تسلیحات شیمیایی این کشور(تا 30 ژوئن) بسیار اندک است.

وی تصریح کرد: اعضای هیات مشترک سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و تمام تلاش خود را برای به پایان رساندن عملیات خود در زمان مشخص شده به کار بسته‌اند.

دبیرکل سازمان ملل همچین افزود: اولین بخش از تسلیحات شیمیایی سوریه با مشارکت بسیاری از کشورها در هفته گذشته به کشتی دانمارکی منتقل شد.

وی در ادامه با تاکید بر برگزاری نشست ژنو 2 در تاریخ مقرر، از همه طرف‌های ذی‌ربط در سوریه خواست تا در راستای اتخاذ یک راهکار سیاسی و اجرای قطعنامه ژنو1 با محوریت تشکیل دولت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل تلاش کنند.

وی در این گفتگوی مطبوعاتی که اولین اظهاراتش در سال 2014 میلادی محسوب می‌شود با تاکید بر این که توسل به راهکار نظامی در حل بحران سوریه غیرممکن است افزود: نظام سوریه، مخالفان مسلح و حامیانشان باید به این مساله واقف باشند و بدانند که هیچ راهکار نظامی برای حل بحران سوریه وجود ندارد.

بان کی مون با تاکید بر لزوم پایان خشونت‌ها در تمامی اشکال آن در سوریه، ارائه کمک‌ها و حمایت‌های بشری از سوی جامعه جهانی به مردم سوریه را ضروری دانست.

وی همچنین تصریح کرد: امیدوارم همه کشورهای شرکت‌کننده در نشست ژنو 2 با هدف حمایت از طرف‌های درگیر در سوریه به این نشست بیایند تا بتوانیم به یک توافق و راهکار همه جانبه دست پیدا کنیم.

بان کی مون همچنین با بیان اینکه وضعیت انسانی در "غوطه" شرقی دمشق بسیار "وخیم" است و بیش از 160 هزار سوری بیش از یک سال است که از کمک‌های بشری محروم مانده‌اند از تمام طرف‌های درگیر در سوریه خواست تا شرایط مناسب را برای ارائه کمک‌های بشری فراهم کنند.

انتهای پیام

کد N52031