درخواست شورای امنیت از طرفهای درگیر در سودان‌جنوبی/ بازپس‌گیری مرکز ایالت الوحده توسط ارتش

سیاسی

شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر از طرف‌های درگیری در سودان جنوبی خواست مذاکرات فراگیر را آغاز کنند تا به خشونت‌ها در این کشور که از یک ماه پیش آغاز شده، پایان دهند.

شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر از طرف‌های درگیری در سودان جنوبی خواست مذاکرات فراگیر را آغاز کنند تا به خشونت‌ها در این کشور که از یک ماه پیش آغاز شده، پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل در یک بیانیه مطبوعاتی بر تقاضای خود از سالوا کر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی، ریک مچار، معاون سابق وی و همچنین دیگر رهبران سیاسی این کشور برای آنکه رهبری خود را با توافق سریع با توقف خشونت‌ها و آغاز مذاکرات فراگیر نشان دهند، تاکید کردند.

اعضای این شورا از ریک مچار خواستند تا بدون پیش‌شرط با توقف خصومت‌ها موافقت کند و همچنین از دولت سودان جنوبی نیز به ویژه شخص سالوا کر خواستند تا همه زندانیان سیاسی را آزاد کند تا فضایی را که منجر به مذاکرات موفقیت‌آمیز شود به وجود آورد.

اعضای شورای امنیت همچنین خواهان پایان سریع همه سوء‌استفاده‌ها و نقض حقوق بشر در سودان جنوبی شده و تاکید کردند عاملان این اقدامات باید به دست عدالت سپرده شوند.

اعضای شورای امنیت همچنین بار دیگر از همه طرف‌های درگیری خواستند خشونت‌ها و خصومت‌ها را متوقف کنند، از غیرنظامیان از جمله طبقه‌های خارجی و پرسنل سازمان ملل حمایت کنند، اجازه دسترسی کمک‌های انسانی را بدهند و امنیت زیرساخت‌های اقتصادی نظیر تاسیسات نفتی و کارکنان ‌آنها را تامین کنند.

این بیانیه تاکید کرد: اعضای شورای امنیت همچنین قاطعانه مخالفت خود را با مداخله خارجی در سودان جنوبی که منجر به بدتر شدن تنش‌های سیاسی و نظامی می‌شود اعلام می‌کنند.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سخنگوی ارتش سودان جنوبی اعلام کرد: سربازان این ارتش روز جمعه مجددا مرکز ایالت الوحده را از شورشیان وابسته به ریک مچار بازپس گرفتند.

سرهنگ فیلیپ آگوئر اظهار کرد: سربازان ارتش دولت سودان جنوبی شهر بنتیو مرکز ایالت الوحده را پس از درگیری دو و نیم ساعته بازپس گرفتند.

آگوئر گفت: نیروهای وفادار به ریک مچار تقریبا این شهر را نابود کردند و بانک‌ها را غارت کرده، مواد غذایی را به سرقت برده و بازارها را به آتش کشیدند.

گروه پزشکان بدون مرز نیز گفت: تاسیسات آن در شهر بنتیو غارت شده است.

آرجان ههمکامپ، مدیرکل پزشکان بدون مرز گفت: این غیرقابل پذیرش است که یکی از سازمان‌های انسانی که همچنان به مردم بنتیو کمک می‌کنند غارت شود. از دست رفتن شهر بنتیو هر چه بیشتر باعث تضعیف ریک مچار در پای میز مذاکره در کشور اتیوپی خواهد شد.

این در حالی است که به رغم آنکه سازمان ملل تلفات درگیری‌های سودان جنوبی بیش از هزار تن اعلام کرده کاسیه کوپلاند، یک تحلیلگر سودان جنوبی در گروه بحران بین‌المللی این تلفات را نزدیک به 10 هزار تن عنوان کرده است.

آگوئر ادامه داد: سربازان سودان جنوبی بزودی شهر بور را نیز که در دست شورشیان است، باز پس خواهند گرفت.

گزارش‌ها از کشور اتیوپی نیز حاکی از این است که مذاکرات در این کشور به منظور توقف درگیری در سودان جنوبی پیشرفت چندانی نداشته است.

انتهای پیام

کد N51930