| 135688

نشست گروه‌های مخالف سوری در اسپانیا بی‌نتیجه ماند

سیاسی

گروه‌های مخالف سوری در نشست كوردوبا بر سر ایجاد یك كمیته هماهنگی به توافق رسیدند اما درباره شركت در كنفرانس بین‌المللی ژنو۲ به نتیجه‌ای نرسیدند.

گروه‌های مخالف سوری در نشست خود در شهر «کوردوبا» در جنوب اسپانیا بر سر مشارکت در کنفرانس بین‌المللی ژنو۲ یا معرفی هیئت مخالفان به این كنفرانس، به توافق نرسیدند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «یحی العریضی» سخنگوی این نشست گفت که گروه‌های مخالف سوری در نشست كوردوبا بر سر ایجاد کمیته هماهنگی میان گروه‌های مسلح که هدف نهایی آن برگزاری کنفرانس به اصطلاح ملی با مشارکت هزار نفر بود، به توافق رسیدند.

العریضی افزود که این کمیته یک نظام سیاسی جدید به شمار نمی‌رود و جایگزین ائتلاف مخالفان سوری که مورد حمایت غربی‌ها و کشورهای عربی است، نمی‌شود.

وی تصریح کرد که گروه‌های مخالف سوری در نشست  كوردوبا بر سر مشارکت یا معرفی هیئت مخالفان برای کنفرانس بین‌المللی ژنو۲ به توافق نرسیدند.

گروه‌های مخالف سوری در این نشست بار دیگر تاکید کردند که کنفرانس ژنو۲ باید منجر به تشکیل دولت انتقالی شود که «بشار اسد» رئیس‌جمهوری فعلی سوریه در آن هیچ نقشی ندارد. این در حالی است كه دمشق تاکید کرده است که اسد از قدرت كناره‌گیری نمی‌كند.

در همین حال، در نشست كوردوبا برای نخستین بار برخی گروه‌های مخالف سوری داخل سوریه که خواستار اصلاحات و نه براندازی نظام حاکم بر این کشور هستند، شرکت کردند؛ با وجود این دو گروه اصلی مخالفان در داخل سوریه یعنی «سازمان هماهنگی‌های ملی» و گروه موسوم به «جبهه اسلامی» در این نشست شرکت نکردند.

کد N51904