سازمان ملل: شهرک‌سازی‌ها، مانعی در مسیر تحقق صلح خاورمیانه است

فلسطين

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که تصمیم تل‌آویو برای ساخت واحدهای مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی نشین مانعی بر سر راه تحقق صلح خاورمیانه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه فلسطین الیوم، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی خبری نسبت به تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت بیش از هزار واحد مسکونی جدید در قدس شرقی و کرانه باختری اظهار نگرانی کرد.

وی خاطرنشان کرد: شهرک‌سازی‌ها نه تنها اقدامی "غیرقانونی" است، بلکه مانعی بر سر را تحقق صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به شمار می رود.

دبیرکل سازمان ملل عنوان داشت: امیدواریم دو طرف اسرائیل و فلسطین ظرف ماه‌های آتی برای حل و فصل درگیری‌هایشان به پیشرفت قابل توجهی دست یابند و از این وضع خطرناک کنونی خارج شوند.

در همین راستا، یائیر لاپید، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی اعلام کرد: در صورتی که توافق صلح با فلسطین به شکست بینجامد اسرائیل به دلیل انزوای بین‌المللی از لحاظ اقتصادی ضرر خواهد دید.

وی تصریح کرد که وزارت امور دارایی چند سناریو را مورد بررسی قرار داده و دریافته است که ادامه اوضاع کنونی به اقتصاد اسرائیل لطمه خواهد زد.

لاپید در پاسخ به سوالی در خصوص تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت 1800 واحد مسکونی در شهرک‌سازی‌های یهودی نشین در کرانه باختری و قدس شرقی گفت: در شرایطی که مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل ادامه دارد، این اقدام به ما ضرر می‌رساند.

وی همچنین هشدار داد: در صورتی که به هیچ پیشرفتی در روند صلح با فلسطینی‌ها دست پیدا نکنیم، احساس همدردی جهانیان را که به ما مشروعیت‌ می‌دهد، از دست می‌دهیم.

انتهای پیام

کد N51845