جک استرا:

دست راستی های دولت بوش در سال84 بیش از هرکس دیگری به پیروزی احمدی نژاد کمک کردند

کودتای 28 مرداد, محمد مصدق, جک استرا, محمود احمدی‌نژاد, ایران و انگلیس

استرا در گفتگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی سفرش به تهران را موفقیت آمیز دانست و بر بازسازی اعتماد در روابط ایران به ویژه باانگلیس و آمریکا تاکید کرد.

سایت 24 نوشت: استرا در گفتگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی سفرش به تهران را موفقیت آمیز دانست و بر بازسازی اعتماد در روابط ایران به ویژه باانگلیس و آمریکا تاکید کرد.


او با اشاره به این که "قدم‌های اشتباه غرب باعث تضعیف موقعیت حسن روحانی خواهد شد"، گفت: "آقای خاتمی بعد از ۱۱ سپتامبر پیشنهاد همکاری فعالانه به دولت‌های غربی را داد، دولت او همکاری هایی کرد که هم به نفع ایران بود و هم آمریکا. اما به جای این که به او کمک شود، جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا ایران را در ردیف کشورهای محور شرارت گذاشت و این شروع تضعیف رئیس جمهور خاتمی بود. پس از آن فرانسه، آلمان و بریتانیا سعی کردند در قبال توقف غنی‌سازی اورانیوم به ایران پیشنهاداتی بدهند، اما لازمه این امر آن بود که آمریکا هم همکاری کند، حال آن که دست راستی ها در دولت آمریکا مانع شدند."


به گفته استرا، "نتیجه این شد که آقای خاتمی یا دکتر روحانی که مشاور امنیتی او بود یا کمال خرازی گفتند که نمی‌توانند به وعده هایشان عمل کنند."


وزیر خارجه پیشین انگلیس افزود: "نکته طنزآمیزی که اینجا وجود دارد این است که دست راستی های دولت بوش بیش از هر کس دیگری به پیروزی آقای احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ کمک کردند. نباید این اشتباه را بار دیگر تکرار کرد."


وی همچنین گفت که انگلیس و آمریکا در گذشته در ایران " نقشی زیانبار" داشته اند.


به گفته  استرا "تاریخی بسیار طولانی در مورد روابط نامطلوب ایران با آمریکا و انگلیس وجود دارد."


وزیر خارجه سابق انگلیس در بخش دیگری از این گفتگو گفت: "اگر شما ایرانی معمولی بودید، حق داشتید که فکر کنید آمریکا و بریتانیا طی دهه های گذشته نقشی زیانبار داشته اند و در حقیقت ما چنین هم بوده ایم."


استرا در این گفتگو با اشاره به کودتای سال ۱۹۵۳ که به سرنگونی دولت محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران منجر شد، افزود: "ما کودتایی را برای برکنار کردن دولتی که از طریق انتخاباتی دموکراتیک روی کار آمده بود، سازماندهی کردیم."


 استرا همچنین با اشاره به نقش غرب در جنگ ایران و عراق گفت: "غرب از صدام حسین در جنگی که مسبب شروع آن بود و ایران قربانی آن، حمایت کرد."


نماینده فعلی مجلس عوام  تاکید کرد که در سفرش به ایران با هیچ یک از چهره های مخالف دیدار نکرده است.


به گفته او، این سفری نمادین نبود، بلکه هدف از این سفر برقراری اعتماد و فراهم آوردن زمینه های لازم برای برقراری روابط حسنه بود.


1717

کد N51521