وزیر دفاع پیشین آمریکا:

آمریکا تلاش کرد کرزی را در انتخابات 2009 کنار بزند

بی بی سی,رابرت گیتس,حامد کرزی

تهران - ایرنا - رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا، در بخشی از کتاب خاطراتش ادعا کرده است که آمریکا تلاش کرد حامد کرزی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 میلادی از قدرت کنار بزند.

به نوشته تارنمای بی بی سی، گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا این تلاش را ˈتوطئه خام و ناکامˈ توصیف کرده است.

تارنمای بی بی سی دراین باره نوشت: کرزی بارها مدعی شده است که آمریکا تلاش کرد او را از قدرت کنار بزند اما واشنگتن تاکید داشته در انتخابات 2009 بی طرف بوده و تنها از دمکراسی حمایت کرده است.

به نوشته مجله فارین پالیسی، گیتس در کتاب خاطراتش نوشته که ریچارد هالبروک نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان به امید کشاندن انتخابات به مرحله دوم و کنار زدن حامد کرزی از رقیبان او در انتخابات حمایت می کرد.

گیتس که در دولت های جرج بوش و باراک اوباما به عنوان وزیر دفاع خدمت کرده، در بخشی از این کتاب نوشته است: ˈهمه چیز بسیار زشت بود؛ دامن همکار ما، رئیس جمهوری افغانستان لکه دار شد و دستان ما هم آلوده شد.ˈ

اما کایتلین هایدن یک سخنگوی کاخ سفید ادعاهای گیتس را به شدت رد کرد و گفت: ˈمنافع آمریکا در یک افغانستان با ثبات و انتخابات دمکراتیک و قابل قبول برآورده می شد نه در کمک به کامیابی یا شکست یک نامزد خاص.ˈ

ریچارد هالبروک که در دسامبر 2010 میلادی درگذشت، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان بود و نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ایفا کرد.

وزیر دفاع پیشین آمریکا در کتابش که قرار است هفته آینده فروش آن آغاز شود، مدعی شده است: ˈهالبروک تلاش زیاد انجام داد تا کرزی در انتخابات شکست بخورد... آنچه او می خواست این بود که شمار کافی نامزدان مشهور در انتخابات شرکت کنند تا کرزی نتواند در دور اول انتخابات اکثریت لازم را به دست آورد و بدین ترتیب انتخابات به دور دوم کشانده شود.ˈ

در این کتاب از مشاوره دادن به دیگر نامزدان، حضور یافتن در گردهمایی های انتخاباتی آنها و عکس گرفتن با آنها از ˈتاکتیک هایˈ نام برده شده که هالبروک برای حمایت از رقیبان کرزی استفاده کرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 با اتهامات زیاد تقلب و پر کردن صندق های رای مواجه شد و بالاخره این انتخابات میان حامد کرزی و عبدالله عبدالله به دور دوم کشانده شد اما آقای عبدالله در اعتراض به عملکرد دولت افغانستان در دور دوم انتخابات شرکت نکرد و آقای کرزی به عنوان کلیک برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

رئیس جمهور کرزی نگرانی ها در مورد دخالت ˈخارجی هاˈ در انتخابات ریاست جمهوری امسال را که قرار است جانشین کرزی را مشخص کند، نیز به عنوان یکی از دلایل تاخیر در امضای موافقت ‎نامه امنیتی با آمریکا خوانده است.

امضای موافقت نامه امنیتی با آمریکا که چگونگی حضور نیروهای آمریکایی پس از پایان 2014 میلادی را در افغانستان مشخص می کند، به دلیل شرایط وضع شده از سوی حامد کرزی به تاخیر افتاده است.

رابرت گیتس در بخشی دیگری از کتابش نیز سیاست های باراک اوباما در جنگ افغانستان را مورد انتقاد قرار داده است.

گیتس نوشته بود که باراک اوباما باورش را به استراتژی نظامی خود در افغانستان از دست داده بود.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در کتاب خاطرات گیتس به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

به نوشته او، تقریبا همه تصمیمات جو بایدن در رابطه با سیاست خارجی و امنیت ملی در چهار دهه گذشته اشتباه بوده است.

ایرانم**1751** 1552
کد N51504