هیگل در راه ترکیه در پی تنش سیاسی و رسوایی مالی

ترکیه,آمریکا

آنکارا- ایرنا- ˈچاک هیگلˈ وزیر دفاع آمریکا در پی رخدادهای اخیر در ترکیه، برای دیدار با مقامات این کشور و گفت وگو در باره تحولات سوریه و عراق به آنکارا سفر خواهد کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از منابع دیپلماتیک در آنکارا، وزیر دفاع آمریکا اواخر ماه جاری میلادی به آنکارا سفر کرده و با ˈعصمت یلمازˈ همتای ترکیه ای خود دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

براساس این گزارش، وزیر دفاع آمریکا در حالی به ترکیه سفر خواهد کرد که این کشور با تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی مواجه است.

وزرای دفاع آمریکا و ترکیه افزون بر گفت وگو در باره روابط دو جانبه و آخرین تحولات سوریه و عراق، در خصوص مذاکرات ترکیه برای خرید یک سامانه موشکی از چین بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

این منابع دیپلماتیک عنوان کردند این سفر در حالی صورت می گیرد که ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در پی بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی در این کشور، سفیر آمریکا در ترکیه را به اخراج از این کشور به علت نقش داشتن در رویدادهای اخیر تهدید کرده بود که این امر تأثیر منفی در روابط سیاسی آنکارا و واشنگتن گذاشت.

آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی ˈناتوˈ نیز پیش از این مخالفت خود را با خرید سیستم سامانه موشکی از چین اعلام کرده بودند.

براساس این گزارش، وزرای دفاع آمریکا و ترکیه در این دیدار همچنین در باره گسترش افراط گرایی در سوریه و عراق که موجب نگرانی دو کشور شده است به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

خاورم**230**1504
کد N51410