خطیب نماز جمعه تهران ضمن تقدیر از ظریف: مردم درباره توافق ژنو سوال دارند

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,محمد علی موحدی کرمانی,محمدجواد ظریف

خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: برخی واژه‌ها در توافق‌نامه ژنو دوپهلو است مثل واژه دستیابی و دسترسی که در آن دقت نشده است.

آیت الله موحدی کرمانی در خطبه های نماز این هفته تهران با اشاره به مذاکرات هیات ایرانی با 1+5، گفت: مردم متدین و انقلابی دغدغه‌هایی در این ارتباط دارند که حالا این دغدغه‌ها بجا است یا نیست، من نمی‌توانم در مورد آنها قضاوت کنم چرا که در مقام قضاوت نیستم ولی این سوالات را دارند که آیا ارزش‌های انقلاب در مذاکرات به طور کامل مورد توجه قرار می‌گیرد؟ آیا عزت اسلام به صورت کامل مورد توجه قرار می‌گیرد؟ 

وی با بیان اینکه در مورد اینکه چقدر امتیاز گرفته‌ایم و چقدر امتیاز داده‌ایم، باید دقت کرد و در مورد آن محاسبه کرد، افزود: آیا در بکارگیری واژه‌ها و کلمات در توافقنامه دقت لازم گرفته شده است تا توافق شفاف باشد، چرا که برخی از واژه‌ها مانند دوپهلو و چندپهلو هستند مثلا واژه دستیابی و دسترسی هر کدام معنای خاص خود را دارند.
موحدی کرمانی با اشاره به دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: آمریکا شیطان بزرگ است و جزء عدوات و دشمنی کاری ندارد و باید دقت شود که آمریکایی‌ها چیزی را دستاویز نکنند که زحمات هیات ایرانی آسیب ببیند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در مورد آمریکایی‌ها، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که گول لبخندها را نخورید و دشمن، دشمن است.
وی اضافه کرد: در همین جا لازم می‌دانم که از هیات ایرانی تشکر کنم؛ چرا که وزیر خارجه آمریکا وقتی گفت ما نیاز به کمک ایران برای حل مساله سوریه داریم و ایران می‌تواند در کنار و حاشیه اجلاس ژنو حضور پیدا کند وزیر محترم خارجه در پاسخ به ایشان گفتند این با عزت اسلام نمی‌خواند. ایشان گفتند ما حاضریم برای حل مساله سوریه هر نوع کمکی بکنیم تا اینکه مردم سوریه تصمیم بگیرند، اما اینکه ما در حاشیه اجلاس باشیم در شان و عزت ایران و اسلام نیست.
موحدی کرمانی در ادامه گفت: اما در مورد مذاکرات ژنو بالاخره این دغدغه‌هایی که گفتم هست، اما خوشبختانه از سوی دیگر مردم ایران این متشبهات را به محکمات ارجاع می‌دهند و اگر نمی‌دانند وضع چگونه است به محکمات ارجاع می‌کنند و محکمات در این زمینه بیانات قاطع رهبری است. مقام معظم رهبری هیات ایرانی را تایید کردند و ما نیز به همین دلیل تایید می‌کنیم.
خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مسائل سوریه و جنایت‌هایی که تکفیری‌ها در آنجا انجام می‌دهند،‌تاکید کرد: بحمدالله آنگونه که ما مطلع شدیم این است که ارتش سوریه پیشرفت‌های خوبی کرده و موفق شده عده زیادی از تکفیری‌ها را نابود کند و امیدواریم آنها به مرحله نهایی برسند و دست پیدا کنند.
وی همچنین به مسائل عراق اشاره کرد و گفت: متاسفانه عراق نیز گرفتار جنایت‌های تکفیری‌ها شده و ضروری است که تمام روحانیت، مغزهای متفکر، رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها سعی کنند که ماهیت کثیف تکفیری‌ها را به دنیا نشان دهند و به دنیا نشان دهند که آنها چه جنایت‌هایی را می‌کنند.
موحدی کرمانی اضافه کرد: خوشبختانه عشایر عراق به کمک دولت عراق برای مبارزه با تکفیری‌ها آمدند و آنها نقش موثری در این زمینه دارند. از طرف دیگر خوشبختانه در بین تکفیری‌ها و تروریست‌ها نیز اختلاف نظر وجود دارد و آنها به جان هم افتادند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران در پایان گفت: سخنانم را با تذکری به دولت می‌خواهم به پایان برسانم. به نظرم بعد از اینکه سه کارت زرد وزرا دریافت کردند، فکر می‌کنم این موضوع کافی است و آنها سهم‌شان را دریافت کردند و دیگر باید سعی کنند که گرفتار چنین مسائلی نشوند.
212 27

 

کد N51217