تارنمای روسی: عربستان سعودی گور را خود می کند

روسیه,ایران

مسکو - ایرنا - تارنمای روسی ˈایران روˈ روز جمعه در مقاله ای تحلیلی با بررسی توطئه های سه سال اخیر ریاض در منطقه برای همگرایی نظامی شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس با محور مقابله با ایران نوشت: عربستان با این اقدامات گور خود را می کند.

به گزارش ایرنا، ˈایران روˈ در مطلبی به قلم ولادیمیر آلکسییف نوشت: کافی است برای درک بهتر علل شکست ابتکار جدید ضد ایرانی عربستان سعودی که در اجلاس اخیر شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در کویت در تاریخ 11 دسامبر مطرح شد، به تحولات دو سال پیش نگاهی بیاندازیم.

کارشناس روس افزود: در اجلاس اخیر این شورا، پیشنهاد ریاض مبنی بر تبدیل اتحادیه اقتصادی به ائتلاف نظامی به طور آشکار و بی چون و چرا تنها با استقبال بحرین روبه رو شد، در حالی که اعضای دیگر شورا در عمل از پذیرش آن طفره رفتند و در نهایت تنها فقط یک فرماندهی مشترک نظامی بدون نیروهای مسلح مشترک تشکیل شد.

وی یادآورشد: این در حالی است که دو سال پیش نیز ملک عبدالله طرح تشکیل اتحادیه نظامی – سیاسی توسط شش کشور عضو شورای کشورهای حاشیه خلیج فارس را اعلام و در سخنان خود در اجلاس سران شورا این ابتکار را پاسخی به ˈتهدید فزایندهˈ ایرانی توجیه کرد که حکام عربستان سعودی همیشه از آن دم می زدند.

کارشناس روس اضافه کرد: در آن زمان هدف ابتکار ریاض آن بود که پادشاهی های محافظه کار را به طور منسجم تر به عربستان سعودی وهابی وصل کند و زیر شعار رویارویی با تهران رژیم های سنی عربی را در برابر تحولات ˈانقلابیˈ در جهان عربی محفوظ کند.

وی ادامه داد: در این چارچوب، مبارزه با ایران به صورت بهانه جذابی در آمد، آن هم در شرایطی که واشنگتن هنوز تا آن حد پخته نشده بود که ماهیت ˈبهار عربیˈ را بفهمد و ضرورت تنش زدایی در روابط با تهران را درک کند.

وی تشریح کرد: بدین وسیله امکان نسبت دادن مسایل داخلی رژیم های ماهیتاً مرتجع عربی به توطئه های خودساخته دشمنان خارجی ایجاد شد که گویا تصمیم گرفته اند با استفاده از جمعیت شیعه بعضی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پایه های رژیم های محافظه کار عربستانی را بلرزانند.

وی گفت: این شکل از تعبیر اوضاع برای عربستان سعودی حد اقل دو امتیاز داشت، نخست اینکه عربستان به خود اجازه داد بدون هیچ حد و حصری افراط گرایان سنی و وهابی و تروریست های خود را آماده کرده و به خارج صادر کند تا در ˈمیادین نبردˈ با شیعیان کشورهای مختلف و از جمله در سوریه و عراق درگیر شوند و این امر در عمل به معنی شناسایی افراط گرایان و تروریست های مزدور بالقوه کشور خود در مراحل اولیه و سرگرم کردن آنها دور از میهن در کشورهای بیگانه بود.

کارشناس روس افزود: دوم اینکه توسل به همین روشِ سرگرم کردن تندروهای داخلی، به طور قابل توجهی از فشار بر اوضاع عمومی سیاسی داخلی می کاست. تحولات بعدی در سوریه و عراق مصداق این مدعا شد.

وی اضافه کرد: عربستان سعودی همزمان پیشنهاد کرد که دو پادشاهی سنی عربی اردن و مراکش نیز به عضویت شورای همکاری درآیند و این نشنان داد که طرح اتحادیه نظامی – سیاسی مورد نظر ریاض قبل از همه به عنوان وسیله پیشگیری از سرنگونی پادشاهی های موروثی حاشیه خلیج فارس و جایگزین شدن آنها با رژیم های انتخاباتی جمهوری خواه در نظر گرفته شده بود.

وی ادامه داد: برای ریاض مهم نبود در حالی که پادشاهی هاشمی با عربستان سعودی مرز مشترک دارد، مراکش در فاصله هزاران کیلومتری از خلیج فارس واقع شده است. این نکته برای ریاض مهم نبود زیرا این اقدام غیر عادی به عربستان اجازه می داد ائتلاف پادشاهی های موروثی عربی را تشکیل دهد که بر پیمان نظامی – سیاسی پیشنهادی کشور سعودی متکی شود.

آلکسییف یادآور شد: تمایلات ریاض در این زمینه حتی قبل از آن در ماه فوریه سال 2011 در جریان عملیات نظامی موسوم به ˈسپر شبه جزیرهˈ که به ابتکار و تحت ریاست سعودی ها انجام شد، تحقق یافته بود. در جریان آن عملیات گروهی از نیروهای نظامی شورای همکاری که به طور عمده شامل یک لشکر سعودی با ادوات زرهی بود، وارد پادشاهی بحرین شد.

وی گفت: آنها به بهانه مبارزه با مداخله خارجی از طرف ایران موفق شدند بحرانی را که در بحرین تحت تأثیر بهار عربی، در روابط بین خاندان سنی آل خلیفه وابسته به عربستان و اکثریت شیعه که طالب حقوق سیاسی و تجدید تقسیم اختیارات حکومتی به نفع خود شدند، رخ داد، به حالت تعلیق و انجماد در آورند.

وی تشریح کرد: پس از سرکوب مسلحانه اعتراضات شیعیان در بحرین در فوریه سال 2011 توسط نیروهای سعودی، آرامش ظاهری بسیار ناپایدار و شکننده ای فرا رسید که اشغال بحرین توسط سعودی ها آن را تضمین می کند. بحران بحرین به عنوان ˈتوطئه دولت خارجی در جهت سرنگونی رژیم حاکمˈ تعبیر شد که اشاره آشکاری به ایران داشت.

کارشناس روس ادامه داد: البته فرافکنی بحران بحرین تازگی نداشت و دستگاه حاکمه بحرین قبل از آن نیز از همین ادعا بهره گرفته بود. در سال 2010 احزاب مخالف شیعی به همین بهانه از شرکت در انتخابات نمایندگان مجلس محروم شده بودند در حالی که آنها 70 درصد مردم این کشور را تشکیل می دهند.

وی گفت: این امر در حالی صورت گرفت که تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد در این گونه موارد راه سرکوب و یورش سیاسی غیرمؤثر و حتی غیرسازنده است. ˈگزینه فشار شدیدˈ می توانست تنها در صورت فراهم کردن تسهیلات تدریجی برای سرمایه شیعی و فعالیت احزاب معتدل سیاسی کارگر شود.

وی اضافه کرد: اکنون تداوم حکومت رژیم سلطنتی سنی بحرین تنها با اتکا بر زور نظامی ریاض تامین میسر شده است، ولی پادشاهی های عربی حاشیه خلیج فارس مانند غرب این مسأله را نادیده گرفته و حاضر نیستند آن را بررسی کنند و بدین وسیله این کانون انفجار بالقوه را که هر آن می تواند آتشین شود، با چنگ و دندان حفظ می کنند.

وی تشریح کرد: گوشه ای از آمار موجود این واقعیت را به اثبات می رساند. با وجود اینکه در حال حاضر عرب های اهل تشیع 70 درصد جمعیت بحرین را تشکیل می دهند، نمایندگی آنها در ساختارهای حکومتی ناعادلانه است. شمار شیعیان در دربار سلطنتی، گارد سلطنتی و ارتش نزدیک به صفر است. شیعیان صاحب تنها 6 مقام وزارتی از 29 وزیر کابینه بحرین هستند. تنها سه نفر از 29 نایب وزیر اهل تشیع می باشند. از 230 مقام عالی در قوه قضاییه و از جمله شورای عالی دادگاهی و دادگاه قانون اساسی، دادگاه ها و شورا های اداری، تنها 28 مقام به شیعیان تعلق دارد که هیچ یک از آنها رئیس دادگاه نیست.

آلکسییف ادامه داد: به عبارت دیگر، سهم شیعیان در قوه قضائیه بحرین معادل حدود 12 درصد است. در قوه مقننه از میان 40 عضو مجلس شورا 17 نفر اهل تشیع هستند و در میان 40 عضو مجلس نمایندگان 18 نفر. نظام انتخاباتی ناعادلانه باعث تداوم تبعیض شدید اکثریت شیعه بحرین شده است.

وی اظهار داشت: مقام های سنی بحرین تحت تأثیر ˈبرادر ارشدˈ (ریاض) خود در خلیج فارس گام هایی را بر داشت که اوضاع را به بن بست رساند. علاوه بر اینکه نمایندگی شیعیان در ساختارهای حکومتی بسیار ناعادلانه است، در این کشور ˈشکار شیاطینˈ هم راه افتاده است که بر اساس آن بیش از 3600 نفر از شاغلان شرکت های دولتی و شبه دولتی مقام و گاهی شغل خود را از دست دادند.

وی اضافه کرد: اوضاع بخش تجاری وخیم تر است. در شبکه اینترنت ˈفهرست سیاهˈ شرکت ها و مغازه های متعلق به شیعیان با درخواست تحریم آنها منتشر شد. نهادهای مالیاتی شیعیان را به برچیدن تجارت خود وادار کردند که این امر به معنی تقسیم جدید دارایی است. حقوق مذهبی شیعیان به طور جدی تضییع می شود. بیش از 40 باب مسجد و اماکن دینی آنان ویران شده یا آسیب جدی دیده اند. این امر شیعیان را بیش از پیش سر خشم آورده و احتمال آشتی با آنها را تضعیف کرده است.

کارشناس روس یادآور شد: مقام های بحرین با عنایت به این واقعیت، دست به اقدام بی سابقه ای زده و کارزار غیر علنی بومی کردن سنی های کشورهای دیگر خلیج فارس و اعطای تابعیت بحرین به آنها را شروع کردند. بدیهی است که هدف این کار، انتخابات قریب الوقوع است زیرا با این وسیله ممکن است که معادله جمعیتی در کشور به نفع سنی ها تغییر کند.

وی گفت: همزمان مؤلفه نظامی حضور عربستان سعودی در بحرین در چارچوب طرح شورای همکاری (مصوب سپتامبر 2011) درباره وجود پایگاه نظامی دائمی در بحرین حفظ شده است. حدود یک هزار نظامی باید به طور دائم آنجا مستقر شوند. این وضع نشان دهنده کوته بینی مقام های سالخورده عربستان سعودی درباره چشم انداز منطقه است.

وی افزود: بسیاری از شیعیان بحرین متوجه هستند که باید به مبارزه خود ادامه دهند که دربرگیرنده اعتراضات در دو شکل صلح آمیز و خشونت بار خواهد شد. ˈخردمندیˈ استراتژیست های سعودی برای آنها چاره ای نگذاشته است. ریاض نباید فراموش کند که شیعیان اکثریت جمعیت استان شرقی عربستان سعودی را تشکیل می دهند که در 30 کیلومتری بحرین در ساحل آب های کم عمق خلیج فارس واقع شده است، جایی که تقریباً تمام نفت عربستان سعودی تولید می شود.

آلکسییف افزود: شیعیان محلی به سرکوب مسلحانه ناآرامی ها در بحرین واکنش خشمگینانه ای از خود نشان داده و تظاهرات زیادی بر پا کردند که در جریان آنها چند نفر به دست پلیس و نیروهای امنیتی کشته شدند. تضمینی ندارد که شیعیان بحرین و استان شرقی عربستان زمانی علیه تبعیض از سوی سنی ها و وهابیون اقدام نکنند که عواقب این امر برای رژیم های سعودی و رژیم های عربستانی دیگر بسیار سخت خواهد بود.

وی نوشت: همین امر باعث شد که این دفعه نیز اعضای دیگر شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس با شادی و خوشحالی از اندیشه جدید ریاض مبنی بر تبدیل شورا از اتحادیه اقتصادی به بلوک نظامی استقبال نکنند. آنها هیچ نمی خواهند خود را درگیر کشمکش های داخلی بین شیعه و سنی در عربستان و بحرین کرده و در بازی های خطرناک ضد ایرانی ریاض علیه تهران مداخله کنند. آن هم در شرایطی که ریاض در مقابله با ایران با اسراییل هم آوا و هم بازی شده است.

وی نتیجه گیری کرد: این بدان معناست که پادشاهی های عربی در صورت همراهی با ریاض باید حتی از ظاهرسازی به وجود اصول مشترک همبستگی عربی در زمینه مساله فلسطین دست بکشند که بعد از موج انقلاب های عربی این تنها وسیله یکپارچگی صوری عرب ها می باشد.

وی اضافه کرد: اگر این ˈوحدتˈ ظاهری هم از بین برود، رژیم های جمهوری خواه عربی از حق اخلاقی برای اقدام علیه پادشاهی های پوسیده عربستان و دنباله روهای آن و معامله در این خصوص با هر متحد بالقوه و از جمله ایران برخوردار خواهند شد. در این شرایط انتقام جویی از عربستان سعودی، قطر و بعضی اعضای دیگر شورای همکاری به دلیل مداخله آنها در کشورهای عربی مصر، سوریه، عراق، یمن و کاشت بذر مرگ و ویرانی توسط آنها در این کشورها می تواند بسیار شدید باشد.

اکثر کشورهای عربی همینطور هم به پادشاهی های بسیار ثروتمند حاشیه خلیج فارس که با استفاده از درآمدهای نفتی و گازی چاق و فربه شده اند، ارادت نداشتند زیرا آنها حاضر نبودند پول خود را با «برادران عربی» خود که بسیاری از آنها در فقر به سر می بردند، تشریک کنند.

کارشناس روس ادامه داد: عربستان سعودی در این شرایط سعی می کند پیمان نظامی خود را تشکیل دهد. ریاض آن را به عنوان ائتلاف نه تنها ضد ایرانی بلکه ضد عراقی هم طراحی می کند، زیرا اعتقاد دارد که عراق نیرومند نفتی با جمعیت بزرگ و نیروهای مسلح بزرگ خود که شیعیان دو سوم آن را تشکیل می دهند، نیز امنیت عربستان سعودی را تهدید می کند.

وی اظهار داشت: به این دلیل سازمان جاسوسی سعودی صدها میلیون دلار به تحریک فعالیت های ضد حکومتی سازمان های تندروی سنی علیه دولت شیعه بغداد تزریق می کند. آنها ظاهراً می فهمند که مردم عراق هرگز فراموش نخواهند کرد که عربستان سعودی طی سال های زیادی سعی می کرد همسایه شمالی خود را تضعیف کرده و در صورت امکان آن را به قسمت های قومی و مذهبی تجزیه نماید.

وی ادامه داد: بعید است که عراقی ها از این جنایت سعودی بگذرند. اگر عراق و ایران بر محور مقابله با یورش تجاوزکارانه وهابی – سنی متحد شوند، کار عربستان سعودی زار خواهد بود. عربستان جنگ سوریه را در عمل باخته است. و حالا حکام سعودی در میان پادشاهی های عربی با نظام سیاسی مشابه دنبال متحد می گردند و حاضرند حتی به معامله با اسراییل تن دهند.

وی اضافه کرد: ولی بعید است که این تلاش ها به جایی برسد، به ویژه در شرایطی که ایالات متحده در برخورد خود با کشورهایی بازنگری می کند که به تندروهای اسلامی و تروریست های القاعده و سازمان های افراطی دیگر متکی شده اند.

آلکسییف نوشت: در روزهای اخیر در عراق جنگ شدیدی بین نیروهای تروریستی مخفی سنی که از آل سعود پول می گیرند و نیروهای دولت مرکزی درگرفته است. نه تنها ادوات زرهی بلکه نیروی هوایی به سرکوب شبه نظامیان چهار استان سنی نشین قسمت های غربی و مرکزی عراق ارسال شده است. با وجود اینکه نیروهای دولتی تلفات زیادی متحمل می شوند و حتی ژنرال فرمانده لشکر هفتم که به نوری المالکی نخست وزیر عراق نزدیک است، به تازگی کشته شد، اما تاکنون بسیاری از کانون های فعالیت دسته های تروریست ها نابود شده اند.

وی افزود: در حال حاضر نبرد های اساسی و رویارویی شیعه و سنی که توسط وهابیون عربستان سعودی تحریک می شود، از سوریه به عراق منتقل شده است و باید همانجا خاتمه یابد که تنها قلع و قمع شدن افراطیون و تروریست هایی که توسط ریاض پرورش داده می شوند، فرجام این تحولات خواهد بود، مگر اینکه عربستان سعودی دست به خودکشی زده و تجاوز به ایران همراه با اسراییل را تحریک کند.

وی نوشت: در این صورت تمام نقشه ژئوپلتیکی دوباره بریده و دوخته خواهد شد و خود عربستان سعودی به چند شبه دولت تجزیه شده و شیعیان عربستان مانند شیعیان بحرین زمام امور را به دست خواهند آورد. ولی امید می رود که حکام سعودی بتوانند خود را کنترل کرده و از این ماجراجویی ها پرهیز کنند.

اروپام/518**1566
کد N51055