آژانس در توسعه انرژی هسته‌یی به ویتنام کمک می‌کند

سیاسی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در ساخت نیروگاه‌های هسته‌یی به ویتنام کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از روز سه‌شنبه سفر خود را به دعوت فام بین مین، معاون نخست‌وزیر ویتنام از این کشور آغاز کرد این اظهارات را مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، آمانو که سفرش به ویتنام روز شنبه به پایان می‌رسد، گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد هیات‌هایی متشکل از کارشناسان برجسته را به ویتنام بفرستد تا درباره مسائل مربوط به ساخت زیربنا، ایمنی و دیگر مسائل هسته‌یی صحبت کنند. آژانس علاوه بر آن قصد دارد سالانه هیاتی را به ویتنام بفرستد تا در زمینه به‌کارگیری انرژی هسته‌یی به ویتنام کمک کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علاوه بر آن در زمینه پروژه‌های فنی به ویتنام کمک خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 2012 و 2013 یک میلیون یورو (1/3 میلیون دلار) به ویتنام کمک مالی کرد تا این کشور پروژه‌های فنی‌اش از جمله پروژه‌های مربوط به زیرساخت انرژی هسته‌یی را توسعه دهد.

ویتنام قصد دارد دو نیروگاه هسته‌یی خود را در استان نین توان در 1100 کیلومتری پایتخت این کشور بسازد. انتظار می‌رود ساخت اولین نیروگاه در سال 2014 آغاز شده و تا سال 2020 راه‌اندازی شود.

ویتنام در سال 1978 به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوست و در سال 2013 به عنوان عضوی از شورای حکام آژانس انتخاب شد.

آمانو گفت که در حال حاضر 30 کشور و قلمرو در حال توسعه انرژی هسته‌یی در جهان هستند و افزود که برخی کشورهای دیگر نیز در حال تصمیم‌گیری درباره پیوستن به این گروه هستند.

انتهای پیام

کد N51019