با اعتراض شدید به ترکیه اعلام شد؛

مخالفت عراق با اقدام منطقه کردستان در صادرات نفت

آفریقا و خاورمیانه

دولت عراق با اعلام مخالفت خود با فروش نفت به ترکیه از سوی منطقه کردستان، به شدت به آنکارا به سبب مذاکرات با اربیل بدون رضایت بغداد اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دولت عراق، با فروش نفت خام از منطقه کردستان عراق به ترکیه مخالفت و به این کشور به شدت اعتراض کرد.

علی الموسوی مشاور رسانه ای نوری المالکی نخست وزیر عراق اظهار داشت دولت فدرال عراق هرگز اجازه صادرات نفت استخراج شده از حوزه های نفتی منطقه کردستان در شمال عراق را بدون رسیدن به توافق نهایی نخواهد داد.

وی در گفتگو با خبرگزاری آناتولی که شامگاه پنجشنبه انجام شد، افزود تا کنون چنین توافقی به دست نیامده است.

از سوی دیگر قاسم محمد از اعضای کمیسیون نفت و انرژی پارلمان عراق از توافق قریب الوقوع میان دولت بغداد و منطقه کردستان خبر داده است، اما به زمان آن اشاره نکرده است.

به گفته وی، هیئت کارشناسی از منطقه کردستان طی روزهای آینده وارد بغداد خواهد شد تا با مقامات عراقی در خصوص عملیات صادرات نفت از منطقه کردستان گفتگو کند.

وی مسئله پول نفت صادراتی و مسئله اموال شرکتهای نفتی فعال در منطقه کردستان و مقدار نفت صادراتی و سازوکار صادرات را از جمله اختلافات موجود میان بغداد و اربیل اعلام کرد.

این در حالی است که دولت محلی منطقه کردستان عراق چهارشنبه 18 دی از احتمال آغاز صادرات نفت از این منطقه از پایان ماه جاری میلادی خبر داده بود که با اعتراض بغداد روبرو شد..