نهاوندیان خواستار هدایت انگیزه های اقتصادی به سمت بهره وری شد

اقتصادی,بهره وری

تهران-ایرنا- رییس دفتر ریاست جمهوری گفت : امروزه بهره وری در عرصه اقتصاد جهان از اهمیت بالایی برخوردار است از این رو انگیزه های اقتصادی در همه بخش ها باید به سمت بهره وری هدایت شود.

به گزارش ایرنا ، محمد نهاوندیان افزود: در ارتقا و افزایش بهره وری بخش های مختلف اقتصادی سطوح خرد و کلان باید با هم دیده شود، وقتی بهره وری افزایش می یابد، تولید ناخالص ملی سریع تر از رشد عوامل تولید افزایش خواهد یافت ضمن این که بهره وری پایین باعث تورم بیشتر ، نرخ رشد اقتصادی پایین تر و افزایش بیکاری می شود از سوی دیگر منافع و مزایای به دست آمده از بهره وری به بالارفتن سطح استاندارد زندگی افراد جامعه منجر خواهد شد.

رییس دفتر ریاست جمهوری در ادامه از توجه و حمایت دولت یازدهم از رشد و تعالی بهره وری در همه بخش های کشور خبر داد و گفت: افزایش بهره وری رشد و توسعه کشور را در پی خواهد داشت. اگر انتظار داریم بنگاه ها در سطح وسیع بهره ور شوند، باید به ساختارها وسیاست ها در نگاه کلان توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: آن طور که آمارها نشان می دهد کشورهای توسعه یافته حدود 50 درصد از رشد تولید خود را از ارتقای بهره وری به دست آورده اند و این در حالی است که این شاخص هنوز در ایران آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و هنوز جایگاه قابل قبولی ندارد.

نهاوندیان یادآور شد : تشویق بنگاه ها برای استفاده از مشاوره مدیریت یکی از راه های افزایش بهره وری است. روش سنتی مالک و مدیر را باید کنار بگذاریم و مدیریت حرفه ای داشته باشیم.

رییس جشنواره ملی بهره وری افزود : جشنواره بهره وری هر ساله رو به رشد است اما این کافی نیست و باید به سمتی حرکت کنیم که این جشنواره همه بخش های صنعت ، معدن و خدمات کشور را تحت پوشش قرار دهد.

مرحله نخست پنجمین جشنواره ملی بهره وری کشور 22 دی ماه امسال با حضور صاحبان بنگاههای اقتصادی کشور و مقامات دولتی و غیر دولتی برگزار می شود و بنگاه های برتری که بیشترین بهره وری را داشته اند، معرفی خواهند شد.

در این جشنواره شاخص های بهره وری بیش از هزار و 300 بنگاه اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

اقتصام(1)**9186**1581
کد N50970