اتحادیه اروپا جاسوسی انگلیس و آمریکا از کشورهای جهان را غیر قانونی دانست

آمریکا اروپا

اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن جاسوسی گسترده انگلیس و آمریکا از دیگر کشورهای جهان، این اقدام را غیر قانونی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، یک گروه تحقیقاتی از پارلمان اروپا ضمن محکوم کردن و غیر قانونی دانستن اقدام انگلیس و آمریکا در جمع آوری گسترده اطلاعات از کشورهای مختلف جهان خواستار اقدام برای توقف چنین فعالیتهایی شد.

این گروه با تهیه یک پیش نویس 51 صفحه ای در کمبته آزادی های مدنی پارلمان اروپا، خواستار اقدام علیه فعالیتهای جاسوسی آمریکا و انگلیس شده است.

بر اساس این گزارش، آژانس امنیت ملی آمریکا و دفتر مرکزی ارتباطات دولت انگلیس (سازمان جاسوسی بریتانیا) در سال های اخیر در سطح گسترده اقدام به جمع آوری اطلاعات از کشورهای مختلف جهان کرده اند. این اطلاعات از طریق شنود مکالمات تلفنی و رصد فعالیت های اینترنتی افراد مختلف جمع آوری شده است.

 بر اساس اسناد افشا شده، آژانس امنیت ملی آمریکا دستگاهی به شکل نقشه های هواشناسی ساخته که از طریق آن و با کلیک بر روی نقشه هر کشور در جریان فعالیت اینترنتی و مکالمات تلفنی آن کشور قرار می گیرد.

از ابتدای تابستان سال جاری ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان سیا، که به هنگ کنگ گریخته بود، اقدام به افشا کردن اسنادی کرد که این اسناد از جاسوسی گسترده آنلاین آژانس امنیت ملی آمریکا از کشورهای مختلف و رصد مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی آنها حکایت داشت.

جاسوسی از کشورهای مختلف، فقط محدود به کشورهایی که واشنگتن با آنها مشکل دارد نیست، بلکه تمام همپیمانان آمریکا از جمله آلمان، پاکستان، اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی و حتی مقر اتحادیه اروپا نیز در فهرست اهداف جاسوسان آمریکایی قرار دارند.

"آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، "دیلما روسف" رئیس جمهور برزیل، و روسای جمور دیگر کشورهای آمریکای لاتین از جمله چهره های سرشناسی هستند که مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی آنها در سال های گذشته به صورت مرتب از سوی جاسوسان آمریکایی رصد می شد.