در پی بروز تنش سیاسی و رسوایی اقتصادی

اتحادیه اروپا نسبت به کاهش همکاری ها با ترکیه هشدار داد

ترکیه,اتحادیه اروپا

آنکارا - ایرنا - اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از رخدادهای اخیر در ترکیه نسبت به کاهش همکاری های دو طرف هشدار داد.

اتحادیه اروپا پیش از این از رخدادهای اخیر در ترکیه در پی بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی در این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

اتحادیه اروپا با اشاره به نامزدی ترکیه برای عضویت در این اتحادیه اعلام کرد : این اتحادیه خواستار تحقیقات بی طرفانه در خصوص اتهامات فساد مالی در ترکیه است.

به گزارش ایرنا ، پایگاه خبری حریت ترکیه امروزجمعه به نقل از یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا که نام او را فاش نکرد ، نوشت : رخدادهای اخیر در ترکیه موجب نگرانی شده است و این نگرانی می تواند سرعت همکاری های دو طرف را کاهش دهد.

وی گفت : به عنوان مثال ما پیش از این نگرانی خود را نسبت به اعزام تروریستهای خارجی به سوریه به منظور پیوستن به گروه های افراطی در این کشور به دولت آنکارا اعلام کرده ایم .

براساس این گزارش و اخبار منتشر شده ، شماری از تروریستها از کشورهای بلژیک ، آلمان ، فرانسه ، هلند و انگلیس برای پیوستن به گروه تروریستی القاعده از طریق خاک ترکیه وارد سوریه شده اند.

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت : ما خواستار بازداشت این افراد پیش از ورود به سوریه از سوی پلیس ترکیه هستیم .

اتحادیه اروپا پیشتر نیز در مورد به خطر افتادن روند عضویت ترکیه در این اتحادیه به علت دخالت دولت آنکارا در قوه قضاییه این کشور به آنکارا هشدار داده بود.

سخنگوی ˈاستفان فولهˈ مسوول توسعه اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه استقلال قوه قضاییه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ارزش های اساسی بشمار می رود، گفت: ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه موازین استقلال قوه قضاییه این کشور را بطور مستقیم نقض کرده است.

وی با تاکید براینکه مساله استقلال قوه قضاییه از مهمترین شرایط اتحادیه اروپا برای عضویت کشورهای مختلف در این اتحادیه است، افزود: نقض استقلال قوه قضاییه در ترکیه طرح عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را با مخاطره روبه رو می سازد.

سخنگوی توسعه اتحادیه اروپا این هشدار را پس از تغییر آیین نامه مربوط با عملیات مختلف پلیس ترکیه که به درخواست دادستانی این کشور انجام می شود و منوط کردن آن به اجازه مقامات رده بالای محلی منطقه از جمله فرماندارها و استاندارها اعلام کرد.

بر اساس این گزارش ، برکناری و تصفیه گسترده روسای پلیس شعبات مختلف ترکیه در پی عملیات مبارزه با فساد و ارتشاء که منجر به دستگیری فرزندان دو وزیر سابق کابینه ترکیه و برخی از مقامات بلندپایه این کشور و متهم شدن چهار وزیر کابینه اردوغان به فساد مالی شد در نارضایتی اتحادیه اروپا و هشدار این اتحادیه به ترکیه نقش داشته است.

خاورم 2010 *230 *1586
کد N50778