دور سوم مذاکرات عراقچی-اشمید آغاز شد

عراقچی,اشمید,مذاکرات هسته ای

تهران- ایرنا- سید عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و هلگا اشمید معاون کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات روز جمعه خود را از سرگرفتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این سومین دور مذاکرات دو جانبه میان عراقچی و اشمید است که از روز گذشته در هتل اینترکنتیننتال شهر ژنو سوییس آغاز شده است.

عراقچی و اشمید درباره دو-سه مورد باقی مانده بر سر اجرای برنامه اقدام مشترک یا همان توافقنامه ژنو از جمله تاریخ اجرای این برنامه در حال مذاکره هستند.

پس از توافق سوم آذرماه میان ایران و 1+5 کارشناسان دو طرف سه دور با یکدیگر مذاکرات کارشناسی انجام دادند تا درباره نحوه اجرای برنامه اقدام مشترک ساز و کار اجرایی آن را تعیین کنند.

کارشناسان در آخرین دور مذاکرات نظرات خود را اعلام کردند اما تصمیم گیری در دو- سه مسئله مشروط به تصمیم گیری در سطح مدیران سیاسی شد.

کارشناسان 20 ژانویه یا 30 دیماه جاری را تاریخ اجرای توافقنامه ژنو پیشنهاد کرده اند که باید دید مدیران سیاسی در این باره به چه نظری خواهند رسید.

پیش از سه دور مذاکرات کارشناسی، روز گذشته عراقچی و اشمید طرفین نشست سه جانبه ای با حضور وندی شرمن مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آمریکا و نماینده این کشور در گروه 1+5 داشتند و پس از آن نیز عراقچی و شرمن با یکدیگر دیدار و مذاکره ای دو جانبه کوتاهی داشتند.

این مقام ایالات متحده آمریکا در سر راه سفر خود به مسکو، توقفی در ژنو داشت که پس از حضور در نشست های سه جانبه و دو جانبه شب گذشه ژنو را به مقصد مسکو ترک کرد.

ریاست هیات ایرانی را در این دور از مذاکرات عراقچی و ریاست گروه 1+5 را اشمید به عهده دارد.

عراقچی را در این مذاکرات حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امور بین الملل وزارت امور خارجه و نیز کارشناسانی از این وزارتخانه، سازمان انرژی اتمی و کارشناسان نفت و بیمه همراهی می کنند.

کارشناسانی در زمینه امور هسته ای و خلع سلاح و نیز امور تحریم ها هم اشمید را همراهی می کنند.

ایران و 1+5 پس از یک دهه، سوم آذرماه 92 بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به توافق اولیه دست یافتند که قرار است طرفین اقداماتی اعتماد ساز را در طول دوره زمانی 6 ماه انجام دهند که بر اساس آن غرب بخشی از تحریم های غیر عادلانه خود علیه برنامه هسته ای ایران را بر خواهد داشت.

سیام(3)1572*1429 1568
کد N50758