در گفت‌وگو با ایسنا

هانی‌زاده: طرح سازش کری تنها برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی است

فلسطين,جان كري

یک کارشناس مسایل فلسطین گفت: هر طرحی که دربرگیرنده تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس و حل مساله آوارگان فلسطینی نباشد، محکوم به شکست است.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره طرح جان کری، وزیر امور خارجه انگلیس درباره سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی بیان کرد: سفر جان کری به فلسطین اشغالی که دهمین سفر او به فلسطین بود، در حقیقت نوعی بازی در وقت تلف شده بود. به این مفهوم که کری اخیرا طرح 9 ماده‌یی را برای سازش ارائه داد که به دلیل ناتوانی آمریکا در عملیاتی کردن این طرح، مذاکرات میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان متوقف شد و این مساله به حیثیت سیاسی آمریکا که تلاش می‌کند روند مذاکرات را از سربگیرد، لطمه وارد کرد.

او ادامه داد: الان وضعیت آمریکا در فلسطین اشغالی به گونه‌ای است که مردم فلسطین به این واقعیت رسیده‌اند که کری در حل مساله فلسطین و تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی بیت‌المقدس صادق نیست و همه طرح‌هایی که از سوی آمریکا ارائه شده، صرفا برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی است.

این کارشناس مسایل فلسطین بیان کرد: در طرح 9 ماده‌یی آمریکا، بیت‌المقدس برای 10 سال زیر نظر یک کمیته بین‌المللی با حضور رژیم صهیونیستی و فلسطین قرار داده شده، ضمن این که دره اردن به طور مشترک اداره خواهد شد و تکلیف اراضی 48 و 67 به طور شفاف روشن نشده است. هم‌چنین درباره آوارگان فلسطینی که در خارج از فلسطین اشغالی به سر می‌برند، هیچ‌گونه بحثی صورت نگرفته و حق بازگشت آنان نادیده گرفته شده است. علاوه بر آن مساله ضرورت اعتراف فلسطینی‌ها به وجود یک دولت یهودی در اراضی 48 بخشی از سناریوی آمریکا و رژیم صهیونیستی است برای این که درصورت اعتراف تشکیلات خودگردان به وجود دولت یهودی، فلسطینی‌های ساکن اراضی 48 به اراضی 67 فرستاده خواهند شد.

وی با تاکید بر این که سفر کری به سرزمین‌های اشغالی توام با موفقیت نبود و او بدون دستیابی به نتیجه قابل قبول به آمریکا بازگشته است، گفت: هر طرحی که دربرگیرنده تشکیل دولت مستقل فلسطینی نباشد، قدس را به پایتختی نشناسد و مساله آوارگان فلسطینی خارج از اراضی اشغالی و مرزها در آن مشخص نباشد، محکوم به شکست است.

هانی‌زاده ادامه داد: مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی از کنفرانس مادرید در سال 1991 جریان دارد که منجر به امضای توافق‌نامه اوسلو بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی شد که هیچ‌یک از بندهای آن اجرایی نشد. آمریکا و رژیم صهیونیستی مذاکره را برای مذاکره می‌خواهند و هر تلاشی که می‌کنند برای خروج رژیم از انزواست و طرح کری دربرگیرنده خواست مردم فلسطینی نیست و به همین دلیل صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان اعلام کرد که این طرح برای ملت فلسطینی قابل قبول نیست و حماس و جهاد هم آن را رد کردند.

انتهای پیام

کد N50688