3 سال حبس برای 87 تن از حامیان اخوان در مصر/ وزیر کشور: خشونت در دانشگاه‌ها، "شوخی" است

مصر

همزمان با ادامه تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در مصر، دستگاه قضایی این کشور 87 تن از تظاهرکنندگان مصری را به اتهام شرکت در تظاهرات "غیرقانونی" و انجام اقدامات خشونت‌آمیز و شورش به سه سال حبس با اعمال شاقه و پرداخت جریمه مالی محکوم کرد.

همزمان با ادامه تظاهرات حامیان اخوان المسلمین در مصر، دستگاه قضایی این کشور 87 تن از تظاهرکنندگان مصری را به اتهام شرکت در تظاهرات "غیرقانونی" و انجام اقدامات خشونت‌آمیز و شورش به سه سال حبس با اعمال شاقه و پرداخت جریمه مالی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، استان قاهره، پایتخت مصر و شماری دیگر از استان‌های این کشور روز پنجشنبه بار دیگر شاهد درگیری‌ میان تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی مصر بود.

بنا به گزارش شبکه الجزیره در جریان این درگیری‌ها چند تن زخمی و تعداد زیادی از تظاهرکنندگان نیز دستگیر شدند.

جمعی از دانشجویان حامی اخوان المسلمین نیز ظهر پنجشنبه در دانشگاه الازهر با برگزاری تظاهراتی اخراج گروهی از همکلاسی‌ها و اساتید خود از دانشگاه را محکوم کردند. در همین حال اتحادیه دانشجویی اعلام کرد 113 تن از دانشجویان در جریان این تظاهرات دستگیر شدند.

از سوی دیگر و در واکنش به تاخیر مجدد محاکمه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر به دلیل وضعیت مساعد جوی و عدم امکان انتقال وی به محل محاکمه، "ائتلاف حمایت از مشروعیت" با انتشار بیانیه‌ای در سایت رسمی خود اعلام کرد که دلایل به تاخیر افتادن محاکمه محمد مرسی بهانه‌ای واهی بود.

در این بیانیه آمده است: پنهان نگاه داشتن مرسی و ممانعت از ملاقات وی و به تاخیر انداختن دادگاه با "دلایل واهی و دروغین" نگرانی‌های ما را در خصوص سلامت جانی و زنده بودن محمد مرسی افزایش می‌دهد.

اخوان المسلمین همچنین دخالت سازمان‌های بین‌المللی حقوقی و دبیرکل سازمان ملل در زمینه کسب مجوز برای ملاقات با محمد مرسی را خواستار شده و اعلام کرد "کودتاچیان، دادستان و دولت کودتاچی" مسئولیت کامل حفظ سلامت محمد مرسی را بر عهده دارند.

از سوی دیگر، دو دادگاه در مصر روز پنجشنبه 87 تن از حامیان اخوان المسلمین را که در جریان اعتراضات دستگیر شده‌ بودند را به اتهام شورش، اغتشاش، شرکت در تظاهرات بدون مجوز به سه سال حبس با اعمال شاقه و پرداخت جریمه مالی محکوم کردند.

در همین راستا، محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر اعلام کرد: اقدامت خشونت‌آمیزی که دانشجویان و حامیان اخوان المسلمین در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند چیزی جز یک "شوخی" نیست و اجازه هرگونه تخطی از قانون را نخواهیم داد و طبق قانون با آن مبارزه خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اخوان المسلمین با ادامه فعالیت‌ها و اعتراضات سعی در خسته کردن دستگاه‌های امنیتی و پلیس را دارد اما ما با تمام قوا از امنیت کشور محافظت خواهیم کرد.

محمد ابراهیم افزود: بین 400 تا 500 تن از اعضای اخوان المسلمین در جریان تظاهرات روزهای جمعه دستگیر شده‌اند.

انتهای پیام

کد N50662