حمایت وزیر خارجه ترکیه از حضور ایران در گفت‌وگوهای "ژنو 2"

ايران,سوريه,تركيه

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که کشورش از حضور جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهای پیش‌رو برای یافتن راه‌حل برون رفت از بحران سوریه پشتیبانی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی ترکیه گفت: ما از شرکت ایران در نشست "ژنو ۲" پشتیبانی می‌کنیم.

به گزارش شبکه خبری پرس تی وی، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه نیز تاکید کرده است که ایران باید برای حضور در نشست آتی با هدف پایان دادن به ناآرامی‌ها در سوریه دعوت شود.

او هر گونه پیش شرط برای حضور ایران در نشست "ژنو ۲" را رد کرد و این اقدام را «غیر سازنده» خواند.

رییس‌جمهور روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با دکتر حسن روحانی، همتای ایرانی خود هم‌چنین تاکید کرد که ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه، باید در مذاکرات "ژنو ۲" حضور یابد و ابراز امیدواری کرد که مسکو بتواند شریکانش را بر سر حضور ایران در این رویداد بین المللی متقاعد کند.

آلمان نیز مشارکت ایران در نشست آینده "ژنو ۲" با موضوع پایان دادن به درگیری‌ها درسوریه را خواستار شد.

فراک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه گفت که میانجی‌گران بین‌المللی باید تلاش کنند تا همسایگان سوریه، از جمله ایران را نیز (در مذاکرات ژنو ۲) دخیل کنند.

جک استراو، وزیر خارجه پیشین و عضو فعلی پارلمان انگلیس نیز مشارکت ایران را در مذاکرات بین‌المللی آتی درباره بحران در سوریه خواستار شده است.

جک استراو روز چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران گفت: اعتقاد راسخ ما این است که راه حل بحران سوریه تنها با مشارکت کامل جمهوری اسلامی ممکن خواهد شد.

او افزود: ما براین باوریم که باید بدون هیچ شرطی از جمهوری اسلامی به عنوان عضوی کامل برای حضور در مذاکرات "ژنو ۲" دعوت شود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه بر نقش کلیدی این کشور «در حل و فصل مشکلات منطقه‌یی از جمله بحران سوریه» تاکید

کرد و اظهار کرد که تهران «از هیچ تلاشی برای حل بحران سوریه فروگذار نخواهد کرد.»

وی تصریح کرد که ایران هیچ‌گاه پیش‌شرطی را برای حضور در نشست "ژنو ۲" نخواهد پذیرفت و افزود: به دلیل درخواست رسمی برای کمک به حل بحران سوریه، ما آماده‌ایم تا به طور رسمی و تمام عیار در این نشست شرکت کنیم.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای از مشارکت ایران در نشست "ژنو ۲" حمایت کرد.

نشست "ژنو ۲" قرار است در دو بخش در سوییس برگزار شود. روز ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) بخش آغازین این رویداد در شهر مونترو در سوییس برگزار می‌شود و سپس

روز ۲۴ ژانویه در دفتر سازمان ملل در ژنو ادامه خواهد یافت.

کنفرانس "ژنو ۲" فرصتی برای یافتن یک راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه در نظر گرفته می‌شود.

سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی صحنه ناآرامی بوده است. گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که قدرت‌های غربی و متحدان‌شان در منطقه، به ویژه کشورهای

قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شورشیان فعال در خاک سوریه حمایت می‌کنند.

سازمان ملل اعلام کرده است در جریان ناآرامی‌های کشور سوریه تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها تن نیز آواره شده‌اند.

انتهای پیام

کد N50575