/تحلیل/

عربستان و جنگ افراطیون پیش از کنفرانس ژنو 2 سوریه

گروه‌های افراطی تکفیری و سلفی با دیگر مجموعه‌های مسلح مخالف نظام با استفاده از سلاح‌های اهدایی غربی و عربی به شدت هر چه تمامتر به جان هم افتاده‌اند و امارت‌ها و خلافت‌های موسوم به "اسلامی" را که هیچ شباهتی به رحمانیت الهی دین مبین اسلام ندارد، از دست یکدیگر تحت عنوان "جهاد" در سرزمین سوریه از یکدیگر باز پس می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از بیروت، داعش که عنوان اختصاری دولت اسلامی عراق و شام است، از سوی جبهه موسوم به العمل الاسلامی و مجموعه‌های مسلح ارتش آزاد سوریه در تمامی جبهه‌های داخلی سوریه مورد هجومی فراگیر قرار گرفته است.

سناریوی جدید توسعه نبردهای داخلی سوریه بین گروه‌های شبه نظامی متخاصم در آستانه برگزاری ژنو 2 سوریه که قرار است دوم بهمن ماه آینده در ژنو برگزار شود چه معنایی می‌دهد؟ کشورهای حامی مجموعه‌های مسلح رنگارنگ مخالف نظام سوریه در این نبردها چه نقشی دارند؟ آیا این نبردها راه را بر مصالحه سیاسی در سوریه هموار می کند یا آن که آغاز جنگ‌های جدیدی در سرزمین سوریه است تا پروسه سرزمین سوخته را در این کشور کامل کنند؟

ملاحظاتی که در پی می‌آید شاید بتواند برخی از پاسخ‌ها را آشکار کند:

1- بسیاری بر این اعتقاد بودند که دومین دیدار سه هفته‌ای بندر بن سلطان از روسیه دستاوردهایی را برای دو طرف به همراه داشته است. برخی نیز بر این اعتقادند که انفجارهای ولگاگراد این دستاوردها را به باد داده است. اما اگر اقامت سه هفته‌ای بندربن سلطان در روسیه فقط شامل همکاری ریاض با مسکو در زمینه کشف کامل پرونده افراطیون چچنی و شیشانی باشد، آنگاه می‌توان مدعی شد که همه نتایج سفر بندر به باد رفته است اما آیا این سفر هیچ ارتباطی با پرونده سوریه نداشته است؟ آیا ریاض بر دیدگاه های مسکو تاثیر گذاره است و توافقات و یا دیدگاه‌های نزدیکتری بین مسکو و ریاض در این سفر ایجاد شده است؟ آیا کنفرانس ژنو 2 سوریه و موضوع مشارکت ایران در این سفر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است؟ آیا تعیین تکلیف گروه‌های تکفیری و سلفی موسوم به جهادی در سوریه که دامنه تهدیدهایشان از منطقه خاورمیانه فراتر می‌رود در این مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند؟

2- آیا گروه موسوم به جبهه اسلامی سوریه مورد حمایت سعودی که متشکل از چند گروه از مجموعه‌های مسلح ضد نظام سوریه هستند نبرد علیه داعش را آغاز کرده‌اند تا به بهانه مبارزه با داعش و اعمال تروریستی آن، کارت دعوت کنفرانس ژنو 2 سوریه را دریافت کنند؟

3- برخی از کارشناسان معتقدند اکنون در جبهه حامیان مخالفان نظام سوریه عملا دو تقسیم بندی وجود دارد. فرانسه و سعودی پیش از هر راه حلی خواستار پایان دوران بشار اسد هستند. در آن سوی دیگر آمریکا، انگلیس و امارات خواستار پایان دادن به حضور مجموعه‌های مسلح افراطی پیش از تعیین تکلیف نظام سوریه هستند. تحولات اخیر سوریه در قالب کدامیک از دو جبهه موجود قابل بررسی و تفسیر است؟ روسیه در این میان به کدامیک از این دو جبهه نزدیکتر است‌؟

4- عراق شاهد جنگی تمام عیار از سوی دولت و ارتش این کشور علیه نیروهای داعش و القاعده در استان الانبار است . در آن سوی الانبار در سوریه نیروهای موسوم به جبهه العمل الاسلامی و نیروهای ارتش آزاد سوریه جنگی گسترده علیه داعش به راه انداخته‌اند، در حالی که مرزهای فکری متضاد بین داعش با جبهه اسلامی دیده نمی‌شود. موضع سعودی به شکل جداگانه در عراق و سوریه در قبال این دو موضوع چیست؟ برتری یکی بر دیگری در سوریه چه نقشی برای سیاست خارجی سعودی در ژنو 2 سوریه بازی خواهد کرد؟ این سیاست سعودی چه تاثیری بر ترکیه و نقش او در سوریه می‌گذارد؟

5- آیا خروجی توافقی روسی آمریکایی در سوریه را شاهد هستیم تا زمینه مساعد تری برای برگزاری کنفرانس ژنو 2 سوریه فراهم شود؟

پادشاهی سعودی اکنون با همه برگ‌های موجود در خاورمیانه بازی می‌کند. از یک سو با میلیاردها دلار چشم طمع فرانسه را بر می انگیزد. از یک سو با آمریکا بدخلقی می‌کند تا نگاه او را بیشتر جذب کند. از دیگر سو ادوارها و نقش‌های متفاوتی را در قبال روسیه بازی می‌کند و در بدترین وضعیت روابط با ایران به سر می‌برد و در همین حال عبدالرحمن بن غرمان الشهری، یکی از افسران عالی رتبه امنیتی‌اش را که سابقه حضور در اداره مبارزه با تروریسم سعودی را دارد به عنوان سفیر راهی ایران می‌کند.

سعودی در سوریه با حمایت رسمی و علنی از مجموعه‌های مسلح ضد نظام سوریه به بازیگری اصلی در این کشور تبدیل شده است به گونه‌ای که نماینده سوریه در سازمان ملل مدعی است تاکنون صدها سعودی در نبردهای سوریه کشته و صدها تن بازداشت شده‌اند.

سعودی با برهم زدن معادلات در سوریه یا عراق به دنبال چیست؟ آیا آن چنان که آمریکایی‌ها مدعی بودند به دنبال استقرار نظام های دمکراتیک مبتنی بر اراده ملت‌ها است؟ آیا به دنبال استقرار و تثبیت حقوق بشر در خاورمیانه است؟ یا نقش ایران را در خاورمیانه هدف قرار داده است:

- پادشاهی سعودی از توافق سیاسی در عراق حمایت نمی‌کند.

- سعودی از توافق و مصالحه سیاسی در سوریه حمایت نمی‌کند.

- سعودی از توافق سیاسی در لبنان حمایت نمی‌کند.

- سعودی از توافق سیاسی ایران و امریکا حمایت نمی‌کند.

- سعودی از توافق 1+5 با ایران حمایت نمی‌کند.

- سعودی از توافق سیاسی و مصالحه سیاسی در بحرین حمایت نمی‌کند.

همه عناوین سیاست خارجی سعودی به عنوان‌هایی به شدت تنش زا تبدیل شده اند که عنوان اصلی مصالحه و آرامش در خاورمیانه را در معرض تهدیدات جدی قرار داده است در حالی که از همه خطرناکتر جدال‌های سیاسی در بدترین شکل ممکن آن به جدال‌ها و فتنه مذهبی طایفی تغییر قیافه داده‌اند، موضوعی که باعث می‌شود پرونده فلسطین و رژیم اشغالگر قدس به دست فراموشی سپرده شود.

آیا رویکرد سیاست خارجی سعودی در آستانه برگزاری کنفرانس ژنو 2 سوریه تغییر خواهد کرد و نقشی مثبت برای حل بحران سوریه و خاورمیانه ایفاء خواهد نمود؟ آیا سعودی به رویکرد دولت جدید ایران مبنی بر مصالحه و حل مشکلات منطقه پاسخ مثبت می‌دهد؟

انتهای پیام

کد N50430