آیت‌الله جوادی‌آملی: فطرت انسان سازگار با تعالیم دینی و الهی است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، فطرت انسان را سازگار با تعالیم دینی و الهی دانست و گفت: تعالیم الهی توسط پیامبران بر اساس فطرت انسان است، به همین دلیل این تعالیم مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، فطرت انسان را سازگار با تعالیم دینی و الهی دانست و گفت: تعالیم الهی توسط پیامبران بر اساس فطرت انسان است، به همین دلیل این تعالیم مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس تفسیر قرآن کریم در مسجد اعظم با قرائت آیاتی از سوره یاسین افزود: فطرت انسان همانند کتیبه‌ای است که می‌توان حق و باطل را بر روی آن نگاشت و خداوند این فطرت را در نهاد انسان قرار داده تا به وسیله آن راه درست را بشناسد.

وی با تاکید بر انطباق تعالیم با فطرت انسان عنوان کرد: باید گفتار، اعمال و تعالیم بیرونی را با فطرت سنجید و اگر این دستورات و تعالیم منطبق با فطرت باشد باید آن را پذیرفت وگرنه نمی‌توان این گفتار و اعمال را قبول کرد.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: دفاع از دین خدا نیز با فطرت انسان سازگار است و اگر کسی خود و دیگران را به دفاع از دین خدا دعوت کند مردم آن را می‌پذیرند و به دنبال او به راه می‌افتند همانند امام خمینی(ره) که قائد و پیشرو بود و مردم از او پیروی کردند و به حمایت از او پرداختند.

وی دین اسلام را نیز دینی مطابق با فطرت انسان برشمرد و گفت: دین مبین اسلام دینی کامل و همگانی است و تا قیامت نیز دارای دوام و پایداری می‌باشد و احکام و قوانین رسول الله به عنوان خاتم پیامبران تا روز قیامت نافذ و پا برجاست.

این استاد برجسته حوزه تاکید کرد: پرستش خدای متعال امری فطری است زیرا خدا بی نیاز از بندگان خود می‌باشد و رزق بندگانش در دستان اوست و این امر با فطرت انسان مطابقت دارد.

وی در این جلسه یادآور شد: هیچ اراده‌ای توان مقابله با اراده خدا را ندارد، اما با این حال رحمت خداوند همیشه بر غضب او سبقت دارد و در هر کجا که بخواهد عذابی نازل کند رحمت او وارد می‌شود.

این مفسر قرآن کریم گفت: برخی از مردم نصیحت و راهنمایی را نمی‌پذیرند و با رفتارشان، عقل عملی خود را فلج کرده‌اند و با جهل و نادانی خود به جنگ با علما می‌روند از این رو بسیاری از علما کشته جهل هستند.

انتهای پیام

کد N49574