پشت پرده سفر وزیر خارجه سعودی به پاکستان

سیاسی

پاکستان با درخواست عربستان برای آموزش هزاران نفر از عناصر گروه موسوم به "جیش الاسلام" در سوریه موافقت کرده است.

پاکستان با درخواست عربستان برای آموزش هزاران نفر از عناصر گروه موسوم به "جیش الاسلام" در سوریه موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پاکستان با درخواست عربستان برای آموزش دادن به هزاران نیروی گروه " ارتش اسلام " که همراه دیگر گروه‌های مسلح در سوریه با داعش می‌جنگد، موافقت کرد و از این نیروها حمایت تسلیحاتی نیز خواهد کرد.

طبق اعلام منابع دیپلماتیک در اسلام آباد، عربستان در قبال این خدمت پاکستان میلیاردها دلار به بخش‌های اقتصادی پاکستان تزریق خواهد کرد و بر اساس گزارش‌های تایید نشده به پرویز مشرف، نخست وزیر پیشین پاکستان که بحران ساز شده است، پناه خواهد داد.

منابع دیپلماتیک عرب در اسلام آباد در مصاحبه با روزنامه الزمان اعلام کردند: نواز شریف، نخست وزیر پاکستان سال‌ها با خانواده‌اش به عنوان تبعیدی در شهر جده عربستان زندگی می‌کرد و چند ماه پیش برای تصدی سمت نخست وزیری به کشورش بازگشت و روابط بسیار خوبی با سعود الفیصل، وزیر امور خارجه و بندر بن سلطان، رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان دارد و از پیشنهاد آموزش دادن به نیروهای گروه ارتش اسلام حمایت می‌کند.

گزارش‌های منتشره تعداد نیروهای ارتش اسلام را تا 50 هزار نفر برآورد کرده‌اند.

به گزارش العالم، منابع سوری، عربی و غربی اعلام می‌کنند: ارتش اسلام اواخر سپتامبر 2013 از ادغام 43 تشکیلات مسلح تشکیل شد و عربستان مُجدانه پیگیر مساله آموزش نظامی نیروهای این گروه مسلح است.

ارتش اسلام به ریاست "زهران علوش " شامل گروه‌های وابسته به القاعده مانند داعش و جبهه النصره نمی‌شود.

زهران علوش سلفی قبلا فرمانده گروه " لواء اسلام " بود و اخیراً با بندر بن سلطان دیدار کرده بود.

علوش در ترکیه نشست‌های محرمانه با رابرت فورد، نماینده آمریکا در سوریه برگزار کرده بود و با سعود الفیصل، نواز شریف و ممنون حسین، رئیس جمهوری پاکستان هم دیدار کرده است و "سرتاج عزیز"، مشاور امور خارجه نواز شریف و عبدالعزیز ابراهیم الغدیر، سفیر عربستان در اسلام آباد نیز در این نشست‌ها حضور داشتند.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند: سعود الفیصل با ژنرال رحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان نیز دیدار کرده است.

انتهای پیام

کد N49531