در دیدار با جک استراو

بروجردی: انگلیس بپذیرد در مصاف هسته‌ای، ایران برنده شده است

سیاسی

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با جک استراو، وزیر امور خارجه قبلی انگلیس و عضو هیات پارلمانی انگلیس که در تهران به سر می‌برد، تاکید کرد که انگلیس باید واقعیت‌های امروز جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور قدرتمند درک کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با جک استراو، وزیر امور خارجه قبلی انگلیس و عضو هیات پارلمانی انگلیس که در تهران به سر می‌برد، تاکید کرد که انگلیس باید واقعیت‌های امروز جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور قدرتمند درک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و همچنین رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در دیدار با جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس که در راس هیاتی از نمایندگان پارلمانی انگلیس به تهران آمده است، در زمینه تحولات منطقه و مسائل مهم جهانی بحث و گفت‌وگو کردند.

بروجردی در این دیدار ضمن اشاره به سوابق منفی موجود در افکار عمومی ملت ایران در مورد انگلیس گفت: متاسفانه انگلیس جدای از سوابق بسیار تلخ تاریخی، بعد از پیروزی انقلاب نیز کارنامه ناموفقی از خود به جا گذاشته است.

بروجردی تاکید کرد: انگلیس باید بداند که ایران امروز، ایران قبل از انقلاب نیست و جمهوری اسلامی ایران امروز کشور قدرتمند است که در معادلات منطقه‌ای و جهانی تاثیرگذار است. انگلیس باید واقعیت امروز جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور قدرتمند درک کند.

در ادامه این دیدار رییس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به موضوع پرونده هسته‌ای ایران خطاب به جک استراو اظهار کرد: شما 10 سال پیش در حضور وزرای خارجه آلمان و فرانسه با صراحت گفتید که ایران حق داشتن دو سانتریفیوژ را ندارد. ما امروز 19 هزار سانتریفیوژ داریم. انگلیس باید بپذیرد که در این مصاف، جمهوری اسلامی ایران برنده شده است. ما امروز در همه ابعاد دانش نوین در بعد صلح‌آمیز آن مسلط هستیم و در عین حال مخالف جدی سلاح‌های هسته‌ای هستیم.

بروجردی اظهار کرد: ما معتقدیم که حتی وجود یک بمب اتمی در جهان امروز، صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند زیرا همواره ممکن است ترومن دیگری پیدا شود که دستور استفاده از آن را صادر کند و فجایع انسانی دیگری به بار بیاورد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در مورد توافقنامه ژنو با تاکید بر اینکه نگاه ایران به چشم‌انداز این سند است، گفت: پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت به آژانس منتقل خواهد شد و همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد و ما مانند یک کشور دارای توانمندی استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای فعالیت‌های خود را ادامه خواهیم داد.

بروجردی در پایان این دیدار اظهار کرد: در حال حاضر رابطه ایران با انگلیس در سطح کاردار است. ما در این چارچوب براساس احترام و منافع متقابل و عدم دخالت در امور داخلی که از اصول شناخته شده بین‌المللی است، آماده تعامل در جهت پیشبرد مناسبات هستیم.

در ادامه این دیدار رییس گروه پارلمانی انگلیس با اشاره به جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ، با تمدن، قوی و تاثیرگذار بر مناسبات منطقه‌ای و معادلات بین‌المللی است.

استراو با بیان اینکه سفر هیات پارلمانی انگلیس به ایران با هدف کمک به بهبود مناسبات انجام شده است ابراز امیدواری کرد که با نظر مثبت طرف ایرانی، موانع برای بهبود و گسترش مناسبات برطرف شود.

وزیر خارجه قبلی انگلیس همچنین در مورد مواضع هسته‌ای ایران اظهار کرد: با توجه به رویکرد مثبت ایران و تعهد به اجرای توافقنامه ژنو، خوشبین هستیم و امیدواریم که نتیجه این توافق رفع تحریم‌ها، بازگشت پرونده ایران از شورای امنیت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحقق چشم‌اندازهای موردنظر باشد.

رییس هیات پارلمانی انگلیس همچنین در ارتباط با تحولات سوریه گفت: تنها راه‌حل بحران سوریه راه‌حل سیاسی است و ایران با نقش تاثیرگذار خود باید در مذاکرات مربوط به سوریه در ژنو مشارکت موثر داشته باشد.

انتهای پیام

کد N49508