معاون وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره درباره سوریه به مسکو می آید

روسیه,آمریکا,مسکو

مسکو- ایرنا- خبرگزاری ایتارتاس از سفر ˈوندی شرمنˈ معاون وزیر امور خارجه آمریکا به مسکو در روز جمعه (فردا)، برای گفت و گو با مقامهای روس در باره مساله سوریه خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش روز پنجشنبه ایتارتاس، شرمن در سفر یک روزه خود به مسکو در آستانه کنفرانس بین المللی ژنو 2 با مقامهای روس در باره مسایل مربوط به مقدمات این کنفرانس گفت و گو و رایزنی خواهد کرد.

انتظار می رود معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مسکو با میخاییل بوگدانف نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه (دو مقام مسوول امور سوریه در دستگاه دیپلماسی روسیه) دیدار کند.

به گزارش رسانه های روسیه، مهمترین مساله مورد اختلاف روسیه و آمریکا در باره کنفرانس ژنو 2 مشارکت ایران در این کنفرانس بین المللی است.

در حالی که مسکو بر مشارکت ایران به عنوان بازیگر مهم منطقه ای در ژنو 2 اصرار دارد، واشنگتن مخالف حضور کشورمان در این کنفرانس است.

به گزارش ایتارتاس، شرمن از مسکو عازم پاریس خواهد شد تا به همراه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نشست وزیران گروه به اصطلاح دوستان سوریه شرکت کند.

قرار است وی در دیدار وزیران خارجه روسیه و آمریکا که روز 13 ماه ژانویه انجام می گیرد و مساله سوریه و کنفرانس ژنو2 محور مذاکرات آن را تشکیل می دهد، شرکت کند.

کنفرانس ژنو2 روز 22 ماه ژانویه جاری در مونتروئه سوییس برگزار می شود.

مساله کنفرانس ژنو2 و مقدمات برگزاری آن در حال حاضر بخش مهمی از تلاش های دیپلماتیک روسیه برای حل مسایل سوریه را تشکیل می دهد و مقامهای روس در هفته های اخیر ملاقات های متعددی در این راستا انجام داده اند.

دیدار نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه با ریاض حداد سفیر سوریه در مسکو آخرین دیدار از این مجموعه ملاقات ها بود که روز چهارشنبه انجام گرفت.

به گزارش وزارت خارجه روسیه، دو طرف در این دیدار در خصوص کنفرانس ژنو2 و مسایل مربوط به آن رایزنی کردند.

اروپام/2242**518**1479
کد N49411