رییس جمهور در جمع هنرمندان:| 135376

هر گونه فضای امنینی جوانه هنر را می‌خشکاند

دولت

هنرمند نه قرار است زینت المجالس باشد و نه قرار است اپوزسیون باشد/چه اشکالی دارد انجمن‌ها ی صنفی بخشی از بار مسئولیت وزارت ارشاد را بردوش بگیرد، به هم اعتماد کنیم که دوران اعتماد است.

رییس جمهور تاکید کرد: به اعتقاد من هنر و آزادی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارد، در غیراز فضای آزاد هنر واقعی خلق نخواهد شد، ما در بخش هنر نمی‌توانیم با دستور هنر را بیافرینم و آن راخلق کنیم هر گونه قضای امنینی می‌تواند جوانه هنر را بخشکاند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در جمع اهالی فرهنگ و گفت: امشب برای من شبی به یاد ماندنی است، چون می‌هان اصحاب فرهنگ و هنر وفرهیحتگان هستم.

وی با بیان اینکه در نزد اهل هنر از هنر گفتن بسیار سخت است، گفت: معمولا دولتمردان، سیاستمداران و حتی فیلسوفان وروشنفکران چونان با هنرمندان سخن گفته‌اند که گویی قصد تعیین تکلیف برای آنان رادارند. آنان نگاه هنر مندان را چنان درقالب و فرم آن خلاصه دیده‌اند که فکر کرده‌اند هنر دسستور دادنی و سفارش کردنی است، در حالیکه هنر قالب و معنا است، هنر خلاقیت است.

رئیس جمهور همچنین یاد آور شد: این نوع جلسات هم برای هم اندیشی و همفکری اهالی اقلیم‌های متنوع فکری است، تا از یکدیگر درک نزدیک‌تر و متقابلی داشته باشیم. ذات هنر با مفهوم خیر و نیکی یکی است، قبل ازعصر جدید هنر بسیار فرا‌تر از هنرهای زیبا تفسیر می‌شد، هنر گفتگو معاشرت، دیپلماسی، هنر زندگی مسالمت آمیز و هنر زندگی بدون کینه.

روحانی با تاکید براینکه هنر هر کار بدون عیب است، گفت: ما همه باید تلاش کنیم هنرمندانه حرف بزنیم و هنرمندانه عمل کنیم و هنرمندانه باهم تعامل داشته باشیم، یعنی هنر مردم داری. من معتقدم هنر با ارزش پیوند ذاتی دارد. هنر یعنی عروج فکر از سطح عادی به سطح متعالی‌‌ همان که عرفان و فلسفه اسلامی به عالم عالی تعبیر می‌شود.

وی افزود: هر هنرمندی می‌خواهد به معنی جهان و عمق آن برسد، علاوه براینکه هنر به همه جان می‌دهد، این هنرمند است که رودخانه‌ها و کوه‌ها و همه چیز را به سخن وا می‌دارد. اگر بگوییم هنر مرده را زنده می‌کند سخن به گزاف نگفته‌ایم، بنابراین تقیسم هنرمندان به هنرمندارزشی و غیر ارزشی بی‌معنا ست.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه هنر یعنی ارزش و هنرمند ارزشمندی است که با کا رخلاقلانه به تعالی می‌رسد، گفت: تنها در این زمینه است که هنرمند جهان را باز آفرینی می‌کند وکار او در مسیر ارزشهای الهی است. هنر مندالبته در مسیر هنر باید با ذوق مردم و خواست مردم خودر را نزدیک کند.

وی ادامه داد: هنر بدون ازادی معنا ندارد، گفت: خلاقیت تنها در سایه حریت امکان پذیر است. اماا اعمال محدود کننده‌ای یز برای هنر وجوددارد. پیش از آنکه شما به نام سانسور و ممیزی نام ببرید، جوامع بشری و اجتماع اولین قدم برای قرار دادن چارچوب برای هنر است. عادات و رسوم، اخلاق جامعه و فهم‌ها و درک‌ها همه مرز بندی‌هایی را برای هنر مشخص می‌کند.

روحانی خاطر نشان کرد: هنر باید مردمی باشد. من گاهی اوج هنر ایرانی را در خافظ شیرازی می‌بینم. هنرمند ایرانی می‌تواندمقتدایش حافظ باشد. حافظ حافظه تاریخی ادبی و هنری ملت ایران است یا سینه‌ای مالامال از آموزه‌های دینی یا قرآنی، اما از جهل و خرافه و ریا بیزار است.

رییس جمهور تاکید کرد: هنر شاعری یکی از قالبهای باستان این سرزمین برای هنر است و درواقع شاعری هنر ملی ایرانیان است. حافط با همه نقد وانتقادی که از حکومت و جامعه داشت در طول تاریخ کتابش قدر دیده و به صدر نشسته وگاهی آنچنان تعالی یافته که جایگاهش در کنار کتاب خدا و قرآن مجید قرار گرفته است.

وی افزود: حافظ به قول برخی‌ها رند و روشنفکر زمان خود بود ودر عین انتقاد هرگز از ایمان خود دست برنداشت و هرگز از انتقادش پشیمان نشد. هنرمند نه قرار است زینت المجالس باشد و نه قرار است اپوزسیون باشد. هنرمند قرار نیست نوک پیکان تحولات سیاسی باشد و نه قرار است گوشه نشین خرابات و خانه باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه هنرمند قرار نیست هر چه دولت یا جامعه و یاحتی روشنفکران می‌گویند به تصویر بکشد، گفت: هنرمندبرداشت خود را دارد و قرار نیست با دولت یا جامعه درستیز باشدو بجنگد. هنرمندانسان اهل فکر فن و اهل دل است، برای برخی از هنرهایی که برای ثبت آنهاو خلقشان نیاز به کمک دیگران است نباید در این زمینه دجار تردید و هراس شویم.

وی ادامه داد: اولین روزهایی که بنده با آقای جتی به صداسیما رفتیم در سال ۱۳۵۹ جز اولین اثاری که بنا شد برای تکمیل آن تصمیم بگیریم، کار مرحوم علی حاتمی بود که آن کار در آن زمان با بودجه عمومی انجام می‌گرفت وهنوز فیلم مونتاژ هم نشده بود. اما این به آن معنی نیست که اگر هنرمند کاری سفارشی رادریافت کرد ذوق هنری خود را تسلیم آن سفارش شود. او همچنان باید از خلاقیت خود استفاده کند. مشهور است که شاهنامه هم به سفارش سلطان محمودنوشته شد، اما در واقع این شاهنامه سفارش یک ملت و یک تاریخ بود.

روحانی همچنین یادآور شد: آثار عظیم معماری تخت جمشید و بناهای اسلامی در اصفهان هم با حمایت حکومت بود، اما امروز به عنوان نماد یک ملت محسوب می‌شود. به اعتقاد من هنر و آزادی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارد، در غیراز فضای آزاد هنر واقعی خلق نخواهد شد، ما در بخش هنر نمی‌توانیم با دستور هنر را بیافرینم و آن راخلق کنیم هر گونه قضای امنینی می‌تواند جوانه هنر را بخشکاند.

وی تاکید کرد: به تعبیر اقبال هرگاه خوش مغذی کوته نظر زمام امور رابه دست گرفت هنر مجال بروز نیافت. پس ما باید فضای مناسب را برای هنر فراهم کنیم. دولت رسالت ترویج را برعهده می‌گیرد نه هنر فرمایشی را در دستور کار خود قراردهد، البته در برخی موضوعات همچون فرهنگ ایران واسلام دولت موظف به حمایت بیشتر از آنهاست.

رئیس جمهور تصریح کرد:‌ای کا ش می‌شد افتحارات هنری ما به نمایش در می‌آمد و‌ای کاش داستان‌ها شاهنامه و مثنوی مولوی که هر دو آن‌ها آکنده از قصه‌های دینی و ایرانی است به صورت آثار نمایشی و تلویزیونی و رمانهای خواندنی درباره آن‌ها سرمایه گذاری می‌شد، دولت خود را موظف می‌داند دراین امور هم قدم تشویقی و هم قدم حمایتی را بردارد.

وی با اشاره به نقش انقلاب اسلامی د رتاریخ هنر این سرزمین خاطر نشان کرد: شما می‌دانید قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بخش بزرگی از جامعه ما از هنر فاصله داشت. امام بعنوان احیاگر قرن که آزادی رابرای این سرزمین به ارمغان آورد، یکی از خدماتش این بود که بین مردم متدین و مذهبی هنر آشتی برقرار کرد.

روحانی افزود: در دوران امام بود که بعنوان یک فقیه مرجع عالیقدر زمینه هنر موسیقی با سرودهای انقلابی ومیهنی فراهم شد و در عصر او بود که بسیار ی از آثار ادبی و هنری اجازه نشر یافت. در تاریخ روحانیت شیعه امام تنها فقیهی بود که از یک فیلم و فیلمساز روشنفکر به نیکی یاد کرد. انقلاب راه را برای توسعه هنر در همه لایه‌های اجتماعی فراهم نمود.

وی با بیان اینکه انقلاب موسیقی سنتی و یا به بیان بهتر موسیقی ملی ایران را احیا کرد، گفت: قبل از انقلاب موج موسیقی غربی وپاب به گونه‌ای بودکه موسیقی سنتی در حال ویرانی بود، اما انقلاب شرایطی را فراهم کرد که هنر مندان شناخته شده قبل از انقلاب در فصای سالم بعد از انقلاب رشد کردند و تیراژ موسیقی سنتی ما بالارفت و بازار پر رونقی پیدا کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه انقلاب در حوزه سینما و هنر نمایشی نیز برکات زیادی داشت، گفت: همه منتقدان اذعان دارند که دهه هفتاد اوج سینمای ایران بود واثار بزرگ بحث انگیز و متفکرانه‌ای به جامعه عرضه شد تا جایی که امروز ایران از مدعیان جوایز جهانی مانند اسکار است.

وی با اشاره به حضور زنان در عرصه هنر گفت: جالب‌تر اینکه در فضای بعد از انقلاب زنان و بانوان هنرمند بسیاری در بخشهای مختلف هنر ازجمله در سینما رشد کردند، تا جایی که نه تنها بازیگری را بعهده گرفتند بلکه کارگردانی ونویسندگی جزو مواردی بود که بانوان ما توانستند در آن بخوبی نقش ایفا کنند. قبل از انقلاب خانوادهای متدین اجازه نمی‌دادند اعضای خانواده آن‌ها در هنر ورود کند واین یکی دیگر از خدمات انقلاب اسلامی بود.

رییس دولت یازدهم با تا کید براینکه این دولت قصد ندارد ممیزی را در فرهنگ و هنر به صورت که مانع کا رهنر مندان باشد، ادامه دهد گفت: ممیزی باید در چارچوب قانون و هدفمند باشد ما باید اگر قانونمان ابهام دارد آن را به شکل شفاف در اختیار همه قرار دهیم تا تکلیف همگان روشن شود. کار وزارت ارشادباید تقریبا کاری اداری باشد، اگر می‌خواهیم کا ر مممیزی را انجام دهیم بایدگروهی از فرهیختگان اندیشمندان و حتی عالمان دینی کنار هم بنشینند و آن‌ها بر هنر نظارت کنند. تنها هنرمند می‌تواند در هنر نظارت کند و کارمند دولتی نمی‌تواند ناظر خوبی برای هنر باشد، چرا نظارت سینما، کتاب موسیقی را به اهلش واگذار نکنیم چه اشکالی دارد انجمن‌ها ی صنفی بخشی از با ر مسئولیت وزارت ارشاد را بردوش بگیرد به هم اعتماد کنیم که دوران اعتماد است.

روحانی با تاکید بر اینکه دولت نباید در هنر دخالت کند، گفت: وظیفه ذاتی دولت اداره و تامین مسائل مهم وملی است. مثل مسئله امنیت و سیاست خارجی که سیاست خارجی واعمال دیپلماسی صرفا از طریق دولت انجام می‌گیرد و نهاددیگری حق دخالت ندارد. البته خطوط کلی سیاست خارجی توسط رهبری تعیین می‌شود، البته در حوزه دیگری مانند اقتصاد و فرهنگ باید تصدی‌گری دولت به حداقل برسد.

وی افزود: ما درشرایطی نیستیم که دولت بتواتد آثار هنری خلق کند و هیچ دولتی نتوانسته آثار هنری فاخری بوجود آورد. دولت کتاب نمی‌نویسد فیلم نمی‌سازد، موزیک تهیه نمی‌کند، دولت شعر نمی‌سراید، دولت باید تسهیل کننده راه برای اصحاب فکر وهنر باشد. یادمان باشد همه بدانیم هنر خطر نیست و هنرمند امنتیت کشورا را به مخاطره نمی‌اندازد پس به هنر وهنرمند اعتماد کنیم.

رئیس جمهور با تاکید براینکه نگاه امنیتی به هنر بزرگ‌ترین اشتباه امنیتی است گفت: در امنیت اولین قدم تشخیص منابع تهدید است. در جامعه امروز ما منابع تهدید آسیب‌های اجتماعی است، از فقر و فحشا تا رواج بی‌اعتمادی اجتماعی و فساد اقتصادی است. این آسیب‌ها است که رابطه صحیح دولت و ملت را اگر سریع چاره نکنیم می‌خشکاند.

روحانی تصریح کرد: تهدید این آسیبهاست نه هنرمندی که می‌تواند مظهر نشاط امید و همبستگی ملی ما شود. صدا و نوا و توانایی در نمایش و ساخت یک اثر تجسمی گاهی می‌تواند درد‌ها را کاهش دهد و گاهی می‌تواند آرزوهای یک ملت را محقق کند. همین هنرمند است که می‌تواند با خلق اثارش نقد کند و آینده را باهوشمندی تفسیر کرده و راه ان را مشخص کند.

رئیس جمهورافزود: ما اگر به هنر و هنرمند با نگاه امنیتی نگاه کردیم اولا تهدیدات اصلی را فراموش کردیم و ثانیا هنرمندی را که می‌تواند ما را متوجه تهدیدات واقعی کند، از وظیفه‌اش باز داشته‌ایم اگر بحث تهاجم فرهنگی داریم و فکر می‌کنیم برا ی یکسان سازی فرهنگی دیگران تلاش می‌کنند وقتی پر و بال هنرمند را بستیم در حقیقت باند فرود را برای هواپیماهای دشمن آماده کرده‌ایم.

وی در بخش دیگی ا ز سخنان خود یا دآور شد: وقتی فرزند یک سرزمین نتواند قهرمان خود را در میان محصولات وطنی ببیند ناچار دنبال قهرمانان آن سوی آب خواهد رفت. خطر اینجاست حتی اگر کشوری بخواهد مقابل دشمن بایستد این هنرمند است که می‌تواند روحیه مقاومت و ایستادگی را میان مردم زنده نگه دارد، کاری که هنرمندان متعهد ما در دوران دفاع مقدس انجام دادند. به اعتقاد من اگر فضای هنری فعالی در عراق افغانستان وجودداشت اشغال این دوکشور امکان پذیرنبود.

روحانی خاطر نشان کرد: برخی هنر مندان را به غرب زدگی متهم می‌کنند استدلال آن‌ها این است که بدنه هنری جامعه ما را فساد فرا گرفته و باید این بنا را ویران کرد و از نو ساخت. این از تفکرات غلطی بود که در ذهن برخی آمد و متاسفانه در این زمینه قدمهایی نیز برداشته شد. می‌گویند اگر آنچه ما می‌گوییم انجام دادند می‌شود هنر خوب و اگر آنچه دلمان نخواست انجام شد هنر بدی است.

وی ادامه داد: در هر جامعه‌ای ممکن است فساد باشد، اما نمی‌توان مجموعه فرهیخته و تاثیر گذار کشور را زیر سئوال قرار داد. این قضاوت نا‌بحق ونا بجا و ظالمانه‌ای است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اصحاب هنر مشکلات فراوانی دارند که تنها برخی از آن‌ها امشب بیان شد، گفت: این شاید اولین جلسه من با شما بود که خدا توفیق داد بیشتر بشنوم و کمتر بگویم می‌دانم درد دل شمادر فرصت کوتاه امشب کامل بیان نشد. دولت وظایف خود رادر چارچوب قانون اساسی انجام خواهد داد. درحد توان وامکاناتش از هنر حمایت خواهد کرد شاید لازم است دولت در بحث زیرساخت‌ها وارد شود و کمک کند اما در حد توان دولت قدم‌ها را برخواهدداشت.

روحانی ضمن ابراز تاسف از تعطیلی ارکس‌تر سمفونیک گفت: حتما این دولت در همین ماههای آینده آن را احیا خواهد کرد، اگر چه ممکن است وزیر بازهم کارت زرد بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه این دولت به تمام تعهدات خود در دوران انتخابات وهمه قولهایی که به مردم داده است عمل خواهدکرد، اظهار داشت: کارت زرد برای این دولت موجب نگرانی نیست، ما به امثال آقای جنتی‌ها بعنوان مدافع حقوق هنرمندان وآزادی افتخار می‌کنیم. به قول سخن مرحوم پروین اعتصامی که گفت «کس نداست که من می‌سوزم سوختن هیچ نگفتن هنر است»
رئیس دولت با بیان اینکه در هر مسیری مشکلاتی وجوددارد، گفت: چنین مسائلی جز مشکلات پیش پای دولت نیست و دولت به وعده خود در زمینه هنر واصحاب هنر عمل خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه هر نظامی خطوط قرمزی دارد گفت: اما این خطوط قرمز باید کامل شفاف صریح قانونی باشد، تا از اعمال سلیقه‌ای آن جلوگیری شود. در این زمینه دولت قدم لازم را برمی دارد، چرا که اگر مقررات شفاف باشد می‌توانیم کار نظارت را به اصناف و انجمن‌های تخصصی واگذار کنیم، آن‌ها بهتر از کارمندان یک وزراتخانه نظارت می‌کنند و بیشتر عاشق ایران و کشور هستند.

روحانی با اشاره به اینکه ما باید افتصاد فرهنگ راپویا کنیم، گفت: دولت این مسئله را جز وظایف خود می‌داند، البته روشن است که در قدم اول باید تقاضا را تامین کرد. مردم ما باید کالای فرهنگی را ارج نهند در این زمینه باید کار فراوانی کرد. اینکه تیراژ کتابهای ما ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ است و بقیه اثار هنری ما در بازار مشتری ندارد واینکه گیشه سینماهای ما خلوت است یعنی باید تقاضارا بیشتر کنیم وکالای متنوع و فرهنگی ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه دستوری شدن نمی‌گذارد هنرمند خلاق باشد و انچه خواست جامعه است در آن عرضه شود، گفت: دولت تلاش می‌کند اقتصاد فرهنگی و بویژه هنری ما پویا وفعال شود، ما حتی باید بتوانیم بازارهای منطقه‌ای وجهانی را به تصرف خود در اوریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای تحقق اهداف خود به سوی شما دست نیاز دراز می‌کند، گفت: دولت تداوم امید در میان مردم را می‌خواهد بنابراین از شما می‌خواهم اثاری امید بخش و نشاط افرین تولید کنید تولید اثار یاس اور کافی است.
روحانی با تاکید براینکه دولت به فکر ایجاد اشتی ووحدت ملی است، گفت: باید کینه‌ها از سینما برداشته شود واین شما هستید که می‌توانید زمینه این کار را فراهم کنید. دولت می‌خواهد اعتدال در جامعه برقرار شود و بین حقوق و تکالیف تعادل باشد. دولت می‌خواهد میانه روی را ترویج کندو با خشونت و افراط مخالف است ما با همه توان می‌خواهم افراطیون را به انزوا برانیم.

وی با بیان اینکه برخی هنوز صدای ملت ایران در ۲۴خرداد ۹۲ را نشنیده‌اند گفت: ان‌ها باید پنبه‌ها را از گوش در آورند چرا که ایران امروز منادی مبارزه با خشونت و افراطی در جهان است. اینکه طرح ایران در سازمان ملل متحد ظرف چند ماه با اتفاق اراء به تصویب رسید نشان از عظمت ملت ایران دارد. برای مبارزه با خشونت دیپلماسی عمومی دولت را یاری می‌کندودولت به سوی هنرمندان به عنوان یاران نزدیک خود ومورداعتماد دولت دست دراز می‌کند

رییس جمهور در پایان گفت: سخن آخر اینکه هنر همیشه خوب است و شاید هنر‌‌ همان خوبی است.

کد N49176