چین از همکاری دولت دمشق برای امحا سلاح های شیمیایی سوریه قدردانی کرد

چین,سوریه

نیویورک، ایرنا - نماینده دائم چین در سازمان ملل گفت: پکن از همکاری سازنده دولت دمشق برای جمع آوری سلاح های شیمیایی در سوریه قدردانی می کند و از هرگونه تلاشی برای امحا کامل این تسلحیات کشتار جمعی بر اساس قطعنامه 2118 شورای امنیت در این خصوص حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا لیو جی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه روز گذشته نخستین محموله تسلیحات کشتار جمعی سوریه به منظور امحا به آب های آزاد انتقاد داده شد، گفت : دولت چین تعدادی از کارشناسان خود را به منظور نظارت بر امحا این تسلیحات کشتار جمعی به سوریه اعزام کرده است.

وی تاکید کرد دولت پکن اهمیت ویژه ای برای امحا کامل تسلیحات کشتار جمعی سوریه در چارچوب اجرای کامل قطعنامه 2118 قائل است.

بر اساس قطعنامه 2118 شورای امنیت سازمان ملل که نیمه دوم سال گذشته به تصویب رسید، از دولت سوریه مصرانه خواسته شده است که زمینه را برای جمع آوری و امحا کامل سلاح های کشتار جمعی خود در این کشور فراهم کند.

نماینده دائم چین در سازمان ملل خاطر نشان کرد دولت سوریه با مهیای شرایط و امکانات لازم زمینه را برای امحا سلاح های کشتار جمعی این کشور زودتر از زمان تعیین شده توسط شورای امنیت فراهم آورد که این اقدام دولت بشار اسد قابل تقدیر است.

سازمان ملل روز گذشته اعلام کرد نخستین محموله از تسلیحات شیمیایی سوریه به منظور امحا در آب های بین المللی از این کشور خارج شد.

ˈزیگرید کاگˈ نماینده ویژه بان کی مون و مسئول کمیته مشترک محو سلاح های شیمیایی در سوریه با انتشار بیانیه ای تصریح کرد این محموله از تسلیحات شیمیایی سوریه، از طریق بندر لاذقیه توسط یک کشتی دانمارکی از این کشور خارج شده است.

نخستین کشتی حاوی سلاح های شیمیایی سوریه توسط ناوگان دریایی کشورهای نروژ، دانمارک و سوریه همراهی و محافظت شد.

در بیانیه مسئول کمیته مشترک سازمان ملل برای محو سلاح های شیمیایی سوریه تصریح شده است، این کشتی در آب های آزاد نگه داری می شود تا محموله های بعدی به این منطقه فرستاده شوند و آنگاه عملیات محو کامل سلاح های شیمیایی سوریه آغاز خواهد شد.

اروپام 2253 **1908
کد N49134