یک کمیته تحقیق قضایی در انگلیس قتل ˈمارک داگانˈ را قانونی خواند

انگلیس,داگان

لندن - ایرنا - یک کمیته تحقیق قضایی در انگلیس در پایان سه ماه بررسی موضوع قتل ˈمارک داگانˈ توسط پلیس در مرداد سال 1390 (اوت 2011)، اعلام کرد که قتل وی قانونی بوده است.

به گزارش ایرنا، ˈمارک داگانˈ جوان سیاه پوستی بود که روز چهارم اوت 2011 در یکی از خیابان های منطقه تاتنهام واقع در شمال لندن توسط پلیس به قتل رسید و قتل وی باعث بروز اعتراضات و شورش های گسترده ای در لندن و دیگر شهرهای انگلیس شد.

پس از گذشت بیش از دو سال، یک کمیته تحقیق قضایی پاییز امسال بررسی ابعاد مختلف این حادثه را آغاز کرد و شاهدان متعددی را به دادگاه فراخواند. این بررسی که با حضور یک هیات منصفه 10 نفره انجام شد، سرانجام عصر سه شنبه به این نتیجه رسید که قتل مارک داگان قانونی بوده است. هشت نفر از اعضای هیات منصفه این نتیجه را تایید کرده اند.

این در حالی است که در جریان بررسی های این کمیته تحقیق، اعضای هیات منصفه تایید کرده بودند شواهد جمع آوری شده نشان می دهد که مارک داگان هنگام تیراندازی ماموران پلیس، اسلحه ای در دست نداشته است.

پلیس می گوید که در روز حادثه یک اسلحه کمری متعلق به مارک داگان را در فاصله چند متری صحنه قتل پیدا کرده است.

صدور رای ˈقتل قانونیˈ در مورد مرگ ˈمارک داگانˈ با اعتراض شدید وکلا و اعضای خانواده وی مواجه شد و آنان تاکید کردند که عدالت در مورد این پرونده اجرا نشده و مارک داگان بصورت غیرقانونی توسط پلیس به قتل رسیده است.

آنان همچنین اعلام کردند که از رای اعضای هیات منصفه شوکه شده اند و نمی توانند چنین نتیجه گیری را از سوی کمیته تحقیق قضایی باور کنند.

چند تن از اعضای خانواده مارک داگان در مقابل ساختمان دادگاه عالی لندن به خبرنگاران گفتند که تلاش های خود را برای اجرای عدالت ادامه خواهند داد.

وکلای ˈمارک داگانˈ بویژه از تناقض موجود در رای اعضای هیات منصفه عصبانی بودند که از یک سو اعلام کرده اند مارک داگان هنگام تیراندازی پلیس اسلحه ای در دست نداشته که تهدیدی علیه پلیس محسوب شود و از سوی دیگر قتل او را توسط پلیس قانونی خوانده اند.

تعدادی از حامیان و دوستان مارک داگان که در مقابل دادگاه عالی لندن حضور داشتند با سر دادن شعارهایی علیه پلیس و کمیته تحقیق قضایی، اعتراض خود را اعلام کردند.

گزارش های دریافتی از منطقه تاتنهام در شمال لندن حاکی است که از بیم بروز اعتراضات مجدد در پی رای کمیته تحقیق قضایی، تدابیر امنیتی ویژه ای توسط پلیس در آن منطقه به مورد اجرا گذاشته شده است.

از سوی دیگر کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات از پلیس نیز اعلام کرده است که تحقیقات جداگانه ای توسط این کمیسیون در مورد قتل مارک داگان و حوادث پس از آن در جریان است.

اروپام**345
کد N49112