رسانه روسی: سال 2014آرامش در سوریه برقرار می شود

خارجی روسیه سوریه,کنفرانس ژنو2 ایران,صدای روسیه

مسکو، ایرنا- یک رسانه روسی از افزایش امیدواری به برقراری صلح و آرامش در سوریه در سال 2014 میلادی خبر داد.

به گزارش ایرنا، رادیو دولتی صدای روسیه روز چهارشنبه در گزارشی تحلیلی از کنفرانس ژنو2 که قرار است روز 22 ماه جاری میلادی در سوییس برگزار شود، به عنوان فرصت واقعی پایان دادن به خشونت ها در سوریه و آغاز گفت وگوهای ملی در این کشور نام برد.

در گزارش گفته شد: اما این واقعیت را نیز نباید از نظر دور داشت که با توجه به تعویق افتادن مکرر تاریخ برگزاری کنفرانس ژنو احتمال دارد که این بار هم برگزاری آن به تاریخ دیگری موکول شود.

بوریس دولگوف کارشناس انستیتو شرق شناسی روسیه در این باره به صدای روسیه گفت: در ارتباط با کنفرانس ژنو2 چند مساله وجود دارد که از آن جمله مشارکت معارضان سوری مقیم خارج از سوریه در این کنفرانس است.

وی افزود: مساله دیگر گروه های معارض مسلح می باشند که بیشتر آنان را افراط گرایان تشکیل می دهند و موضع آنها در باره کنفرانس ژنو2 نامعلوم است.

دولگوف گفت: علاوه بر آن مشارکت برخی بازیگران خارجی در ژنو2 هنوز مشخص نیست. به عنوان مثال در باره مشارکت ایران در این کنفرانس اختلاف نظر وجود دارد و در حالی که روسیه بر مشارکت این کشور به عنوان بازیگر قدرتمند منطقه ای اصرار دارد، آمریکا همچنان با این مساله مخالفت می کند.

در ادامه گزارش گفته شد که موضع آمریکا در مساله سوریه در سال 2013 تغییر کرده است و این کشور به همراه برخی متحدان غربی خود کمک به معارضان سوری را به شدت کاهش داده اند.

در گزارش صدای روسیه یادآوری شد: غرب اواخر سال 2013 مجبور به پذیرش واقعیت های سوریه شد و پذیرفت که اغلب افرادی که با حکومت این کشور می جنگند، افراط گرا و تروریست هستند و هیچ اعتقادی به ارزش های دمکراتیک ندارند.

ˈعلاوه بر آن اتفاق بسیار خوبی در سال 2013 در سوریه به وقوع پیوست و حکومت این کشور با تعهد کامل امحای تسلیحات شیمیایی را آغاز کرد و این روند با موفقیت در سال 2014 جریان دارد.ˈ

در ادامه گزارش رسانه روسی آمده است: با توجه به این عوامل انتظار می رود که مواضع غرب نسبت به حکومت سوریه در سال جاری میلادی بهتر شود.

به گزارش صدای روسیه، مساله دیگر در سوریه انتخابات ریاست جمهوری می باشد که قرار است در سال 2014 برگزار شود و بشار اسد بارها اعلام کرده است که در این انتخابات شرکت خواهد کرد.

در گزارش آمده است: هرچند که آمریکا و متحدانش بارها با شرکت اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مخالفت کرده اند، اما برخی شرکت کنندگان در اجلاس به اصطلاح دوستان سوریه بطور ضمنی انتخاب اسد برای یک دوره دیگر ریاست جمهوری را پذیرفتند.

در پایان گزارش به استناد گزارش سیا گفته شد: در صورت شرکت اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه وی حدود 75 درصد آرا را از آن خود خواهد کرد و به پیروزی خواهد رسید.

اروپام/2242**518** 1337
کد N48554