۰
روانچی در جمع خبرنگاران:

هرگونه تحریمی از سوی آمریکا برای مذاکرات مفید نیست

  • ۱۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
سیاست خارجی

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: در اولین فرصت که با 1+5 گفتگو کنیم درباره تحریم یک شرکت ایرانی از سوی آمریکا به آنها تاکید خواهیم کرد و خواهیم گفت که این اقدامات برای ادامه مذاکرات مفید نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در حاشیه نشست موسسه دیپلماسی ایرانی در جمع خبرنگاران درباره سفر هیات های اروپایی به تهران گفت: در برنامه‌ریزی‌ها سفر هیات‌هایی از ایران به اروپا و از اروپا به تهران را داریم و قرار است آقای دکتر ظریف در اجلاس مونیخ و داووس شرکت کند.

وی افزود: از کشورهای اروپایی نیز سفرهایی به تهران در چند هفته آینده خواهیم داشت.

روانچی در پاسخ به این سوال که آیا از سوئد و لهستان سفری به تهران صورت خواهد گرفت؟ بیان کرد: بله قرار است سفرهایی انجام شود، اما زمان آن هنوز نهایی نشده است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در این باره که چه مسائلی بین ایران و 1+5 نهایی نشده که باید فردا در گفتگوی عراقچی و اشمید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: یکی دو مورد باقیمانده که در بحث کارشناسی امکان حل آن وجود نداشت باید تصمیم گیری در مورد آن به سطوح سیاسی کشیده شود.

وی افزود: این موضوعات از دیدگاه ما قابل حل است و مشکلات اساسی ندارد آقای عراقچی و خانم اشمید فردا جلسه دارند تا این موضوعات را حل کنند؛ موضوعات پیچیده و غامضی نیستند.

روانچی در پاسخ به سوالی درباره تحریم یک شرکت ایرانی از سوی آمریکا بیان کرد: ما پیش از این نیز اعلام کردیم که این اقدامات پیام خوبی برای ما ندارد و قطعا برای ادامه کار مفید نیست.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه افزود: این موضوع را به صورت عمومی و در گفتگوهای دو جانبه با آمریکا به صراحت اعلام کردیم و تاکید کردیم که این اقدامات فضا را نامناسب می کند.

وی گفت: در اولین فرصت که با 1+5 گفتگو کنیم این مساله را به آنها اعلام خواهیم کرد و آقای عراقچی نیز حتما در گفتگو با خانم اشمید به این موضوع تاکید خواهد داشت.

روانچی در پاسخ به این سوال که آیا روند 1+5 با توجه به اینکه اقدام عملی صورت نگرفته است، وقت‌کشی نمی کند؟ بیان کرد: ما فکر نمی کنم این امر وقت‌کشی باشد، چند موضوع مطرح است موضوعات زیادی برای اجرای توافق ژنو مطرح بود که هیات های کارشناسی در ژنو با طرف مقابل و اعضای 1+5 خیلی جدی بحث کردند و عمده آنها حل شده است. یکی دو موضوع باقیمانده است که باید در سطوح سیاسی بررسی شود و امیدواریم در مذاکرات آقای عراقچی و خانم اشمیت این موضوع حل شود.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که تاریخ 20 ژانویه تا چه اندازه امکان دارد برای اجرای توافق آغاز شود؟ گفت: این موضوع بستگی به مذاکرات آقای عراقچی و خانم اشمید دارد یک تفاهم اصولی وجود دارد که در مذاکرات خانم اشمید و آقای عراقچی اگر به نتیجه برسد این تاریخ اعلام شود ولی نمی توانیم به صورت قطعی اعلام کنیم.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.