معاون اجرایی رئیس‌جمهورتبیین کرد

مفاسد اقتصادی؛ منشا مشکلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی

محمد شريعتمداري

معاون اجرایی رییس جمهوری مبارزه با فساد اقتصادی را جهاد فی سبیل الله خواند و گفت: مفاسد اقتصادی منشا بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد شریعتمداری صبح امروز (چهارشنبه) در افتتاحیه کنفرانس پیش گیری از تقلب و سوء استفاده های مالی، گفت: بر اساس آمارهای جهانی، ایران از نظر شاخص های فساد مالی در 8 سال اخیر 56 رتبه سقوط کرده و در میان 177 کشور، رتبه 144 را به خود اختصاص داده و این رتبه فقط در سال 91 به 92، 11 پله تنزل داشته است، لذا از این حیث نمی توانیم سر خود را بالا بگیریم.

وی با اشاره به فرمان سال 80 مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد اقتصادی، گفت: اگر چه زنگ خطر 12 سال پیش به صدا درآمد، اما در زمان حاضر فقط 31 کشور بسیار فقیر و یا درگیر با جنگ های داخلی هستند که از نظر میزان فساد مالی جایگاه پایین تر از ایران را دارند و این امر نشان می دهد که در این زمینه نه تنها کار جدی صورت نگرفته، بلکه وضعیت بسیار بدتر شده است.

معاون اجرایی رییس جمهوری با اشاره به دستور اخیر رییس جمهوری به معاون اول دولت تدبیر و امید برای مبارزه جدی با فساد و سوء استفاده های مالی و ویژه خواری ها ناشی از شرایط تحریم ، گفت: فساد مالی در درجه اول منافع طبقات ضعیف و متوسط جامعه را نابوده می کند و بسیاری از مشکلات نظیر بیکاری، مسایل اجتماعی، طلاق و ... را دامن می زند.

شریعتمداری همچنین تقویت مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و تبلور جامعه مدنی، ایجاد فضای رقابتی و تقویت بخش خصوصی، اصلاح نظام اداری و مقررات کشور ، برخورد با دانه درشت ها و دوری از تبعیض را از راه های اساسی مبارزه با فساد اقتصادی در کشور خواند و همکاری همه قوا و دستگاه ها را برای تحقق آن ضروری دانست.

معاون اجرایی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه فساد، نم اساس و پی حکومت ها است ، گفت : این نم می تواند در صورت گسترش و عدم برخورد جدی به ریزش سقف بیانجامد و لذا باید مبارزه با آنرا به افراد صالح، دست های پاک، جوانان مصمم و صالح سپرد و سرطان تبعیض در برخورد با مفاسد مالی را از بین برد.

انتهای پیام

کد N47987