انتقاد شدید علمای الازهر از قرضاوی/"عمر علم قرضاوی به پایان رسیده"

سیاسی

جمعی از علمای الازهر، ضمن انتقاد از یوسف قرضاوی به خاطر صدور فتوایی در حرام خواندن مشارکت در همه‌پرسی قانون اساسی جدید مصر، قرضاوی را به سوءاستفاده از دین برای تامین منافع سیاسی خود متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پانوراما، به دنبال فتوای اخیر یوسف قرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین و پدر معنوی اخوان المسلمین مبنی بر حرام دانستن مشارکت در همه‌پرسی قانون اساسی جدید مصر، برخی از علمای الازهر از وی به شدت انتقاد کردند.

علمای الازهر همچنین قرضاوی را به سوء‌استفاده از دین برای خدمت به اهداف سیاسی خود که به گفته آن‌ها "مخالف شریعت" است متهم کردند.

آمنه نصیر، یکی از استادان فلسفه اسلامی دانشگاه الازهر عنوان داشت: قرضاوی شایسته هیچگونه توجه و احترامی نیست. رسانه‌ها باید وی را نادیده بگیرند چرا که همواره به دین اهانت کرده و فتواهایی ناشایست صادر می‌کند.

وی قرضاوی را به مال دوستی متهم و اعلام کرد که سالخوردگی قرضاوی وی را به شخصی "کودن" تبدیل کرده است.

نصیر تاکید کرد: عمرعلم قرضاوی به پایان رسیده و مردم مصر وی را مرده محسوب می‌کنند. خداوند از اشتباهات وی و اهانتی که به دین می‌کند نخواهد گذشت. همه ما می‌دانیم که شرکت در همه‌پرسی وظیفه‌ای ملی است.

عباس شومان، معاون شیخ الازهر نیز گفت: قرضاوی خیلی وقت است که کنار گذاشته شده و نباید به وی توجهی کرد. شرکت در همه‌پرسی اقدامی مهم برای مشارکت در ساخت کشور است. هر چیزی که به نفع ملت باشد وظیفه‌ای شرعی و قانونی است.

وی از تمامی مصری‌ها خواست تا به درخواست‌ها برای تحریم قانون اساسی توجه نکنند چرا که این اقدام منافی اهداف شریعت است که از مسلمانان می‌خواهد تا نقشی مثبت و نه منفی داشته باشد و در تعیین سرنوشت کشور خود شرکت کنند.

از سوی دیگر، احمد کریمه، استاد شریعت اسلامی الازهر خواهان سلب تابعیت مصری از قرضاوی شد و تاکید کرد: قرضاوی "دشمن" ملت مصر است و همواره با صدور فتواهایی که هیچ ارتباطی به اسلام ندارند به خشونت و آشوب تحریک می‌کند و خواهان بی‌ثباتی و ایجاد تنش در میان مردم است.

وی در ادامه افزود: اسلام موجب وحدت در میان مردم می‌شود نه تفرقه و از خونریزی و کشتار جلوگیری و کرامت انسان را حفظ می‌کند.

کریمه اظهار داشت: تمامی فتواهای اخیر قرضاوی خارج از دین هستند و هیچ دلیل و مدرکی قانونی برای آنها وجود ندارد. وی باید به خاطر به کارگیری دین به عنوان بازیچه‌ای در خدمت اهداف خود محاکمه شود.

وی در ادامه افزود: شرکت در همه‌پرسی امری "شرعی" و "قانونی" است و مهم این است که رای‌دهنده نباید رای خود را بر اساس حزب یا دین خاصی به صندوق رای بیندازد.

انتهای پیام

کد N47858