در گفت‌وگو با ایسنا

شیخ الاسلام: طرح کری درخصوص سازش، خیانت بزرگی به حقوق فلسطینی‌ها است

سیاسی

مشاور امور بین‌الملل رییس مجلس شورای اسلامی طرح پیشنهادی جان کری برای سازش میان فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی را خیانتی بزرگ در حق فلسطینی‌ها توصیف کرد.

حسین شیخ الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به سرزمین‌های اشغالی و طرح 9 ماده‌ای‌اش برای سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی بیان کرد: جان کری یک میانجی بی‌طرف در این مساله نیست. آمریکا پشتیبان اسراییل و علیه فلسطینی‌ها است که همواره برای توسعه و تثبیت رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کند و همواره این مساله را علنا اعلام می‌کند. البته درواقع این صهیونیست‌ها هستند که آمریکا را می‌گردانند؛ بنابراین این که گمان شود آمریکایی‌ها چیز مفیدی در اختیار فلسطینی‌ها قرار بدهند، خوش خیالی و خامی است.

وی ادامه داد: ما براین باوریم که همه نقاط فلسطین از آن فلسطینی‌ها است اما در قطعنامه تقسیم که همان اول حق فلسطینی‌ها را در سازمان ملل از بین برد، بیش از 47 درصد از خاک فلسطینی‌ها به فلسطینی‌ها داده شد و باقی آن در اختیار اسراییلی‌ها قرار گرفت و یکی دو درصد هم به عنوان سرزمین‌های بین‌المللی اختصاص یافت. در سال 48 اسراییل 78 درصد فلسطین را اشغال کرد با این که براساس قطعنامه تقسیم 50 درصد به آن داده شده بود اما این رژیم 78 درصد سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرد و 22 درصد آن در دست فلسطینی‌ها باقی ماند که در سال 67، رژیم صهیونیستی آن را نیز اشغال کرد. آنچه که الان پیشنهاد می‌شود غیر از این که فلسطین را همانند یک جزیره تکه تکه کند و در همه جا شهرک‌سازی‌های غیر قانونی بنا شود، نیست.

شیخ الاسلام تاکید کرد: طرح کری بیشتر حقوق فلسطینی‌ها را تهدید و تضعیف می‌کند و هدف از آن این است که از سرزمین‌های فلسطینی‌ را بگیرد و در اختیار این رژیم قرار بدهد. هم‌چنین تلاش بر آن است که همه کشورها اسراییل را به عنوان دولتی یهودی به رسمیت بشناسند. زمانی ملک فهد در رابطه با فلسطین طرح خائنانه‌ای ارائه داد که موفق نشد و بعد از او ملک عبدالله در دوره ولیعهدی‌اش در سال 2002 آن را تکرار کرد که طرح کری همان طرح ملک عبدالله است که این خیانت بزرگی به حقوق فلسطینی‌ها است.

وی با بیان این که در این طرح، دولتی که پیشنهاد شده در حد یک شهرداری است که هیچ اختیاراتی در هوا و زمینش ندارد و تازه مشخص نیست که نتانیاهو به این چیزها تن دهد، گفت: همه اینها فشاری است که فلسطینی‌ها مرحله به مرحله با آن کنار آمده و نسبت به آن کوتاه می‌آیند. این بیشتر یک بازی است که آمریکایی‌ها بارها آن را انجام دادند مثل مساله اوسلو که فلسطینی‌ها بارها تحت فشار آمریکایی‌ها قرار گرفتند اما مقاومت وجود دارد و باز هم مقاومت در راه است.

انتهای پیام

کد N47856