پزشکیان: نمی‌توان نمایندگان را به دلیل نظرات‌شان توقیف یا تعقیب کرد

سیاسی

نماینده مردم تبریز گفت: نمایندگان در مجلس می‌توانند در تمام مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار کنند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتشان در مجلس توقیف یا تعقیب کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسعود پزشکیان در نطق میان دستور امروز خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: می‌خواستم در رابطه با مذاکره،‌بیکاری و سرعت پیر شدن جوانان صحبت کنم اما با برخوردی که با آقای مطهری در قوه قضاییه و مجلس شد، ذهنم به جای دیگری هدایت شد. لذا اکنون می‌خواهم درباره این صحبت کنم که ما نمایندگان در مجلس چه حقی داریم و جامعه از ما چه انتظارتی دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید پناهگاه مردم بود نمایندگان طبق اصل 84 قانون اساسی حق دارند در تمام مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر کنند. همچنین اصل 86قانون اساسی می‌گوید نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در مورد اظهار نظر و رای خود کاملا آزاد هستند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار می‌کنند تعقیب یا توقیف کرد.

وی با اشاره به برخی از سخنان حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه گفت: حضرت علی(ع) در نهج البلاغه خطاب به مالک اشتر می گوید برای کسانی که نیاز دارند وقتی بگذار و خودت به آنها رسیدگی کن که این به موضوع روزانه ما ربط دارد مثلا ممکن است کسی از قوه قضاییه فرماندار و بخشدار یا شاکی باشد حرف داشته باشد وقت بگذار و حرفش را و بشنو.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: در بخش دیگری از نهج‌البلاغه آمده که یک محل عام تشکیل بده و در آنجا با مردم متواضعانه برخورد کن. لشگریان و نگهبانان را کنار بگذار تا کسی که حرف دارد بتواند بدون لکنت زبان حرف بزند کسی که می‌خواهد حرف بزند چرا آن را می‌ترسانید؟ چرا تهدید می‌کنید؟ چرا انگ می‌چسباند که چپ یا راستی است؟ چرا می‌گوید ضد نظام است؟

پزشکیان گفت: حضرت علی(ع) در بخش دیگری از نهج‌البلاغه می‌گوید که از رسول خدا شنیده‌ام جامعه‌ای که در‌ آن نشود حق ضعیف را از آدم‌های بزرگ و گردن کلفت بدون لکنت زبان گرفت، روی سعادت نخواهد دید. باید در جامعه بشود از کسانی که قدرت دارند و در مسند قدرت نشسته‌اند بدون اینکه بترسند حرف زد.

وی تصریح کرد: باید راحت بتوان صحبت کرد نه اینکه یک نماینده مجلس نتواند حرف بزند. اگر اشتباه کرد خوب بگویید اشتباه بوده ما آن را بررسی کردیم نه اینکه به دلیل حرف‌هایش به وی بگوییم که تو مجرم هستی.

نماینده مردم تبریز بار دیگر در نطق میان دستور خود ضمن اشاره به نهج‌البلاغه اظهار کرد: خشونت و نارسایی در گفتار را تحمل کن و غرورت در مقابل مردم بشکن زیرا به خاطر این کار خداوند به تو رحمت خواهد داد و به دلیل اینکه تو از خدا اطاعت کردی بر خدا نیز واجب می‌شود که به تو ثواب و پاداش دهد و این پاداش چگونه به تو می‌رسد، وقتی که بتوانی تحمل کنی تا مردم حرف بزنند.

پزشکیان بیان کرد: این عدالت است نه اینکه تا کسی خواست حرفی بزند پدرش را در بیاوریم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های شهید بهشتی در کتاب حق و باطل از دیدگاه قرآن خاطر نشان کرد: ما با شعار داشتن آیین عدل و حق در جامعه آغاز کردیم اما یک شرط دارد و آن شرط این است که حق در رفتار و گفتارمان ظاهر شود.

انتهای پیام

کد N47764