عضو شورای مشورتی خاتمی: نگاه‌ها به مساله جوانان تغییر کند

یک فعال سیاسی، با انتقاد از نحوه تخصیص بودجه به جوانان در لایحه بودجه سال 1393، تغییر نگاه به مساله جوانان را از سوی دولت خواستار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سعید نورمحمدی در گفت‌وگویی اظهار داشت:سهم فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی جوانان در بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال 93، 329 میلیارد ریال پیش بینی شده است که این رقم چیزی حدود 10 درصد بودجه وزارت خانه را شامل می شود.

عضو شورای مشورتی سیدمحمدخاتمی، افزود: بر اساس لایحه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی این مبلغ برای ساماندهی امور جوانان،اوقات فراغت، حمایت از تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی جوانان و زنان، ارتقای فرهنگ هویت دینی و ملی و ساماندهی ازدواج در نظر گرفته است. 7 میلیارد تومان از این مبلغ هم به حوزه ازدواج جوانان تخصص یافته است که این با توجه به 11 ملیون جوان ازدواج نکرده سهم هر جوان حدود 700 تک تومان خواهد بود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: علاوه بر این ماده 41 برنامه پنجم توسعه که همه دستگاه‌ها را موظف می‌کرد که در ذیل بودجه سنواتی خود با توجه به سند منشور جوانان مبلغی را به ساماندهی امور جوانان اختصاص دهند در قانون بودجه به طور کلی حذف شده است.

نورمحمدی با بیان این‌که سهم 10.8 درصدی جوانان از بودجه وزارت ورزش و جوانان سال آینده در شرایطی است که همه مسئولین در حرف به وضعیت بحرانی جوانان در مسائل مربوط به جوانان از قبیل آسیب های اجتماعی، اشتغال و ازدواج تاکید دارند ، اظهار کرد: در برنامه های رئیس جمهور محترم بارها و بارها بر حل این معضلات تاکید شده بود. این که با این بودجه و این نگاه دولت چگونه قصد حل این مشکلات را دارد، جای سوال و ابهام وجود دارد.

وی ادامه داد: تاکید می کنم که مساله بودجه و ردیف بودجه نیست. نگاهی ست که در دولت به مقوله جوانان وجود دارد و نتیجه طبیعی این نگاه حذف ماده 41 برنامه توسعه پنجم از قانون بودجه است. نتیجه طبیعی آن کوتاهی در جدا ساختن بخش جوانان از وزارت خانه ورزش و جوانان با وجود تاکید همه کارشناسان و صاحب نظران در این حوزه است. نتیجه آن عدم به کارگیری و سرمایه گذاری از نیروهای جوان در سطح مدیریت میانه دولت است. نتیجه آن اختصاص این بودجه به حوزه جوانان است.

عضو شورای مشورتی سیدمحمدخاتمی، در پایان درخواستار تغییر نگاه‌ها به مساله جوانان خصوصا از ناحیه دولتمردان شد.

انتهای پیام

کد N47745