روسای شهربانی 16 استان ترکیه برکنار شدند

پلیس,فساد مالی

آنکارا - ایرنا - در پی بروز زلزله سیاسی ناشی از فساد اقتصادی در ترکیه، روسای شهربانی 16 استان این کشور برکنار شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری ˈحریتˈ، برکناری این افراد در پی بازداشت بیش از 50 نفر از بازرگانان و مقامات دولتی همچنین فرزندان سه وزیران سابق دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ به اتهام دست داشتن در فساد اقتصادی، صورت گرفت.

احکام برکناری روسای شهربانی 16 استان از جمله آنکارا ، ازمیر ، آدانا، آنتالیا ، ارزروم ، ترابوزان و دیاربکر امروز با انتشار در روزنامه رسمی دولت این کشور، به اجرا گذاشته شد.

منابع خبری ترکیه دیروز نیز از برکناری 80 نفر از مدیران و تغییر محل ماموریت حدود 520 پرسنل شاغل در بخشهای شنود ، فساد مالی ، امنیت و قاچاق در شهربانی آنکارا خبر داده بودند.

موج برکناری ها و تغییرات گسترده در تشکیلات پلیس ترکیه در پی عملیات 26 آذر (17 دسامبر) دادستانی استانبول در فساد مالی گسترده از جانب نیروهای پلیس استانبول آغاز شده است.

هواداران نخست وزیر ترکیه از همکاری گروهی از ماموران پلیس و نیروهای قوه قضاییه با مخالفان دولت به ویژه جماعت ˈفتح الله گولنˈ (طریقت نور) خبر می دهند.

پیشتر 14 نفر از مدیران شهربانی کل کشور، رییس شهربانی استانبول و 18 نفر از مسوولان ارشد شهربانی آنکارا، برکنار شده بودند.

احزاب مخالف ترکیه با انتقاد از برکناری و جابجایی افسران ارشد شهربانی ها مدعی هستند که دولت ترکیه از آن دسته از مسوولان شهربانی که در فاش شدن فساد مالی فرزندان سه وزیر سابق دخیل بوده اند و یا مانع از آن نشده اند، انتقام گیری می کند.

خاورم ** 2010**230**1651
کد N47630