طالبان استفاده از یک دختربچه برای انجام حمله انتحاری علیه پلیس افغان را رد کرد

طالبان اعزام یک دختربچه 10 ساله را برای انجام حمله انتحاری علیه پلیس افغانستان یک روز پس از دستگیری این دختربچه در مقابل پاسگاه پلیس در ولایت هلمند رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس مرزی افغانستان در هلمند عبدالله غفار، پدر این دختر 10 ساله را دستگیر کرد و هم‌اکنون به دنبال برادر این دختربچه 10 ساله است.

قاری یوسف احمد، سخنگوی طالبان هرگونه دخالت این گروه شبه‌نظامی را در به کار گرفتن این کودک رد کرد و گفت: ما هیچگاه چنین کاری نمی‌کنیم به ویژه آنکه دختران را هرگز برای انجام عملیات انتحاری مورد استفاده قرار نمی‌دهیم.

این دختربچه پس از بازداشت، گفت: من و برادرم شب را در کنار ایست بازرسی پاسگاه هلمند گذراندیم. او به من یک کمربند داد. صبح که برخاستیم، من به او گفتم که محل را ترک نمی‌کنم اما او تلاش کرد تا مرا متقاعد کند، پلیس‌ها می‌میرند و من زنده می‌مانم. اما برادرم با کمربند فرار کرد.

یکی از فرماندهان پلیس هلمند گفت: این پسر به نام ظهیر با یک کمربند انفجاری فرار کرد و زمانی که سربازان و نیروها وارد منطقه شدند، صدای دختربچه را شنیدند و او را دستگیر کردند.

حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان، طالبان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که استفاده از یک کودک به عنوان عامل انتحاری برخلاف فرهنگ و اعتقادات افغان‌هاست.

اگر چه طالبان این مساله را رد کرده اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند، این گروه شبه‌نظامی گهگاه از کودکان به عنوان عامل انتحاری برای عملیاتشان استفاده می‌کند اما از دختران به ندرت برای این اعمال استفاده می‌شود.

انتهای پیام

کد N47595