دولت سودان جنوبی: آماده باز پس گیری شهر بور هستیم

در شرایطی که مذاکرات صلح میان دولت و شورشیان سودان جنوبی با پیشرفت کمی همراه بوده است، دولت جوبا اعلام کرد که آماده در اختیار گرفتن شهر مهم "بور" شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از مقام‌های دولت سودان جنوبی اعلام کرد: ارتش آزادی‌بخش خلق سودان جنوبی ظرف چند ساعت آتی کنترل شهر بور را به دست می‌گیرد.

شهر بور، مرکز ایالت جونگلی در 200 کیلومتری جوبا، پایتخت سودان جنوبی است و پزشکان بدون مرز ابراز نگرانی کرده‌اند که افزایش تنش‌ها و افزایش آمار آوارگان احتمال شیوع بیماری‌های همه‌گیر را افزایش داده است.

با این حال سخنگوی شورشیان با رد ادعاهای این مقام دولت سودان جنوبی گفت: اینها تبلیغات است که هدف از آن تضعیف روحیه ماست. اوضاع در این شهر تحت کنترل ما قرار دارد و ما هیچ مشکلی نداریم.

مذاکرات هیات‌های اعزامی از سوی دولت سالوا کر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و مخالفان وی در هتلی در آدیس آبابا،‌ پایتخت اتیوپی آغاز شده است اما با پیشرفت کمی همراه بوده است. روز سه‌شنبه در دومین دور از مذاکرات، هیات سودان جنوبی مذاکرات را برای مشورت با سالوا کر ترک کرد.

سخنگوی شورشیان تاکید کرد: تاکنون مذاکرات با پیشرفت همراه بوده و اختلافات چندانی مشاهده نشده است.

مخالفان دولت سالوا کر از جمله ریک مچار، معاون سابق وی به انجام کودتای نافرجام علیه دولت جوبا متهم شده‌اند.

درگیری‌های سودان جنوبی تاکنون صدها کشته بر جای گذاشته است. این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 200 هزار تن از مردم این کشور در پی افزایش خشونت‌ها مجبور به فرار از خانه‌های خود شده‌اند.

سودان جنوبی به عنوان جوان‌ترین کشور دنیا، ژوئیه 2011 پس از ده‌ها سال نزاع با دولت مرکزی سودان که بیش از یک ‌و نیم میلیون کشته برجا گذاشت، با رای قاطع همه مردم این کشور در همه‌پرسی سراسری از سودان مستقل شد.

انتهای پیام

کد N47330