افزایش تنش‌ها در بنگلادش؛

خالده ضیاء دولت بنگلادش را به "قتل دموکراسی" متهم کرد / دستگیری رهبران اپوزیسیون

سیاسی

با دستگیری 4 تن از چهره‌های برجسته اپوزیسیون بنگلادش و ادامه تلاش های دولت این کشور برای سرکوب مخالفان،‌ رهبر اپوزیسیون این کشور شیخه حسینه را به "قتل دموکراسی" متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خالده ضیاء، رهبر حزب اپوزیسیون ملی‌گرای بنگلادش، از شیخه حسینه، نخست‌وزیر کنونی خواست کناره‌گیری کرده و اجازه دهد انتخابات مجدد برگزار شود.

این در حالی است که پلیس بنگلادش روز سه‌شنبه از دستگیری خندوکر محبوب حسین، مشاور ارشد ضیاء بلافاصله پس از پایان سمیناری که وی در آن از نخست‌وزیر انتقاد کرد، خبر داد. حسین که یک وکیل است، رئیس کانون وکلای بنگلادش نیز هست. پلیس دلیل دستگیری وی را اعلام نکرده است. همچنین سلیما رحمان، معاون رئیس حزب ملی‌گرای بنگلادش نیز پس از مصاحبه مطبوعاتی‌اش که طی آن آزادی رهبران مخالفان را خواستار شد، در خانه‌اش در داکا دستگیر شد.

نظام‌الدین احمد، از اعضای پارلمانی حزب ملی‌گرای بنگلادش و فضل الحق میلون، از رهبران این حزب نیز دستگیر شده‌اند.

خالده ضیاء در بیانیه‌ خود گفت: من از دولت می‌خواهم که نتایج این انتخابات مضحک را لغو کرده، شیخه حسینه از قدرت کناره‌گیری کند و یک دولت موقت بی‌طرف بر برگزاری انتخابات جدید نظارت کند.

وی افزود: انتخابات افتضاح در پنجم ژانویه نه تنها نشانگر عدم اعتماد مردم به دولت فعلی بود، بلکه نشان داد که انتخاباتی آزاد، منصفانه، معتبر، صلح‌آمیز و مشارکتی نمی‌تواند بدون تشکیل دولت بی‌طرف و کمیسیون انتخاباتی معتبر برگزار شود.

خشونت‌ها در این کشور همچنان ادامه دارد و اختلافات در جامعه بنگلادش به دلیل رقابت‌های سیاسی هر روز عمیق‌تر می‌شود. بسیاری از خانواده‌های هندو که پلیس آنها را از حامیان حزب عوامی لیگ می‌داند مورد حمله حامیان حزب ملی‌گرای بنگلاش قرار گرفتند.

اپوزیسیون بنگلادش از روز دوشنبه اعتصاب سراسری 48 ساعته خود را برای تحت فشار قرار دادن نخست‌وزیر این کشور برای لغو نتایج انتخابات آغاز کرده‌ است.

26 تن در جریان خشونت‌های انتخاباتی کشته شده‌اند که خونین‌ترین انتخابات را در تاریخ بنگلادش رقم زد. همچنین صدها تن از حامیان مخالفان بنگلادش به حوزه‌های رای‌گیری حمله کرده و آنها را به آتش کشیدند.

انتخابات سراسری بنگلادش که روز یکشنبه هفته جاری برگزار شد، با پیروزی حزب حاکم عوامی لیگ به رهبری شیخه حسینه به پایان رسید. بیش از نیمی از کرسی‌ها به دلیل تحریم انتخابات از سوی اپوزیسیون، بلامنازع بود.

با این حال نخست‌وزیر بنگلادش با حضور در جمع خبرنگاران بار دیگر بر مشروعیت برگزاری انتخابات تاکید کرده و گفت که انتخابات در شرایطی کاملا سالم برگزار شد.

از سوی دیگر خالده ضیاء در اولین اظهارات خود پس از انتخابات، مشارکت پایین مردم را به "انقلاب خاموش" تشبیه کرد و گفت: عوامی لیگ هیچ مشروعیت اخلاقی و قانونی برای باقی ماندن در قدرت ندارد.

نتایج این انتخابات همچنین از سوی آمریکا و انگلیس به چالش کشیده شده و واشنگتن و لندن خواستار انتخابات مجدد در شرایطی منصفانه و با حضور تمام احزاب بنگلادشی شدند.

از سوی دیگر بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل از دو طرف درگیر در بنگلادش خواست تا "مذاکرات معنادار" را از سر گرفته و فوراً به راه‌حل سیاسی دست یابد.

انتهای پیام

کد N47328